1. Ana Sayfa
 2. Kripto Borsa Eğitim
 3. 5 Kripto Para Yatırım – Trade Stratejisi, Hangisi Size Uygun?

5 Kripto Para Yatırım – Trade Stratejisi, Hangisi Size Uygun?


Kripto borsasında yatırımcı olmak diğer borsalara göre daha risklidir. Trade stratejisi doğru olmazsa, volatilitesi yüksek bu piyasada kârdan çok zarar ediliyor diyebiliriz.

İşte bunun genel sebebi de kişinin kendine uygun olmayan yatırımcı profiline bürünmesidir.

trade stratejisi

Birçok yatırım stratejisi vardır. Burada yatırımcıdan kastımız sizin kripto para borsasında bir pariteyi ne tarzda alıp satacağınızla yani trade stratejisi ile ilgili aslında. Sözü çok uzatmadan çoğunluğunu kendim rastgele belirlediğim bazı yatırımcı türlerinden bahsedeyim,

Kripto Paralar Trade Stratejisi

Kripto para trade stratejileri:

 1. Günlük al sat yapmak (Daytrading)
 2. Anlık al sat yapmak (Swing trading)
 3. Coini kısa vade elde tutmak
 4. Coini orta vade elde tutmak
 5. Coini uzun vade elde tutmak (hodl)

1. Günlük Al-Sat Yapmak (Daytrading)

Trade stratejisi olarak, Kripto borsasına yeni giren kişilerin yaptığı bir hata direk günlük al sat yaparak işe girişmektir. Henüz piyasaya çok yabancı, balinaların gözünde tabiri caiz ise yolunacak tavuk misali piyasaya atlayan yatırımcı her gün yüzde 20-30 artıyormuş ya bunlar duyumuyla her gün işlem açar ve genelde kaybeder.

Günlük al sat yapan kişiler genelde kaldıraçlı işlemlerle al-sat yaparlar. Bu da 100 TL’ nizi 1000 TL gibi işleme koymak demektir. Kârı iyi olabileceği gibi zararı da iyi olur ve hatta tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Bu sebeple günlük trade stratejisi yapmak isteyen birisinin piyasaya girdikten sonra en az 3-8 ay tecrübe etmesi ve bununla ilgilenebilecek boş vaktinin olması gerekiyor.

Trade stratejisi olarak günlük trade diğer trade stratejilerine göre kısa sürede daha fazla kâr sağlatır. Hatta kişi kaldıraçlı/vadeli işlem ile günlük trade ediyorsa 500 doları bir kaç hafta içerisinde 60-80 bin dolar aralığına getirebilir. Evet bu derece çok kazanabilir. Günlük tradelar açtıkları bir işlemi en fazla 24 saat açık tutarlar.

Burada kişilerin atladığı nokta bunun çok kolay olduğunu zannetmeleridir. Maalesef, kolay para kazanma yok burada arkadaşlar. Sizin gördüğünüz bu şekilde kazanan kişilerin çoğu 4-5 yıldır trade yapan, kripto borsasını 4-5 yıldır takip eden, çok görmüş geçirmiş kişiler oluyor. Hatta bu kişilerin birçoğu, zamanında tüm parasını batırmış, birçoğu çok zor günler geçirmiştir.

Bu biraz şeye benziyor, hani pilot görürsün dersin ya “bir ayda 20-30 bin maaş alıyor vay be, oturduğu yerde uçak uçurarak bir de..” ama şunu atlarsın, o koltuğa oturana kadar 20 yıl dirsek ve beyin çürütmüştür, şu an kazandığı para o 20 yılın sonucudur aslında. Aynı mantık günlük trade yapıp çok para kazanan traderlarda da var.

Ayrıca eğer günlük hayatta sabah 8 akşam 18 bir iş ile meşgulseniz, günlük trade stratejisi size göre olmayacaktır.

2. Anlık Al-Sat Yapmak (Swing trading)

Anlık al sat yapmak yani Swing trading için yukarıda yazdıklarımın hepsi geçerlidir. Üstüne ekleyeceklerim var. Önce Swing trading nedir bunu bir açıklayayım.

Swing trading, kişinin pariteyi anlık izleyip anlık düşüşünden faydalanıp ani kararla alması, sonrasında yükselen pariteyi direnç noktasına gelince satmasıdır. İşlemler oldukça kısa bir sürede olur, genelde kaldıraçlı emir açılır, kâr çok fazladır.

swing trading

Swing Trader Trade Stratejisi Örneği

Örneğin; yukarıda en soldaki dibi(düz çizgi en solda) gören Swing trader, pariteyi incelemeye alır ve tekrar o noktaya temasını sabırla bekler. Bunu herhangi bir zaman aralığındaki grafikte yapabilir. Sonra soldaki ilk yuvarlağı(kırmızı mumu) gören trader oradan da almaz, sonraki mumda nereye düşeceğini(daha da düşen yani desteğin kırıldığı yeşil mum) izler.

Trader kişisi önceki yerin de altına inen pariteyi biraz daha inmesi ile anında alır(anlık karar), yüzde 3-5 altına stop koyar, genelde sonrasında ekrandaki aniden yükselen yeşil mum gelir. Bir direnç bölgesinden satar. Sonra yine düşmesini bekler. İkinci yuvarlak noktada pariteyi yine izler, önceki destek noktasının altına düştüğü an alır, alım yerinin altına yüzde 3-5 stop ekler. Eğer sezon boğa sezonu ise parite oradan yükselir ve bizim swing traderımız direnç noktasından satar yine.

Tabi bu işlemleri x5- x10 – x20 arası kaldıraçlarla yapar. Dolayısıyla her stop olmasında yüzde 15-30-50 arası kayıplar yaşar. Tüm parasıyla asla işlem açmaz. Parasının yüzde 20-25iyle yapar genelde bu işlemi.

Yukarıdaki görseli Rayner Teo adlı bir youtuberın videosundan aldım, kendisi şu videoda swing trading stratejisi ni çok iyi anlatmış, az bir ingilizceniz bile olsa az çok anlıyorsunuz, buyrun:

Pekiii, bizim piyasaya yeni giren yatırımcımız napar, 1 ay az çok kar ettikten sonra ben bu işi artık yapabiliyorum der ve ben de swing trader olacağım, para onda der. 1 Hafta geçmez 1 ay kazandığını kaybeder. Sonra geri kazanmak için aynı yoldan devam eder bu sefer ana parasını da kaybeder. Sonra teknik analiz yalan, kripto paralar dolandırıcılık çiftlik bank falan.

Swing trader olmanız için:

 • Teknik analizde iyi bir seviyede,
 • Piyasada en az 1 yıl geçirmiş(tavsiye olarak 2-3 yıl),
 • Yeterli sermayeye sahip,
 • Sermayesinin tamamını kaybedebileceğinin farkında olan,
 • Tüm sermayesiyle kesinlikle işlem açmama iradesine sahip,
 • Yeterli psikolojik sağlamlığa ve iradeye sahip,
 • Günün 5-9 saatini tradingview de grafik başında geçirebilecek vakit,
 • Daha önce bir çok kez hatalar yapmış ve yaşayarak öğrenmiş olmanız gerekir.

Diğer türlü üzgünüm muhtemelen kaybedeceksiniz. Çünkü bu şekilde işlem açanların yüzde 92’si kaybediyor.

3. Coini Kısa Vade Elde Tutmak

Coini kısa vade elde tutmak, yani satmamak, bir coini düşük iken alıp, en az 1-2 hafta beklemek demektir.

Hodl Nedir, Ne Demek?

“Hold” ingilizcede tutmak demek-keep gibi- biliyorsunuz, 2013’de bir adam bunu bir sitede yanlışlıkla “hodl” yazmış, sonrasında artık piyasa bu duruma, yani coin alıp tutma durumuna “hodl” demeye başlamış. İşte kısa süreli hodl ise bir pariteyi en az 1 hafta satmamak demek.

Tabi stop loss yani zarar kes bölgesi burada önemli oluyor. Böyle bir durumda coini düşükken alıp yüzde 10-20 aşağısına stop-loss eklemeyi tercih edebilir veya boğa sezonundaysanız hiç eklememeyi de tercih edebilirsiniz. Ama çok yüksek olmayan bir tutar ile açmışsam işlemi ve piyasa boğa piyasasıysa, ben şahsen stop loss belirlemiyorum, bu kişisel tercih, bir de boğa -düşse kalksa da sürekli artan- sezonuna özel.

Bu tür bir yatırım, kripto para yeni yatırımcı için ideal olacaktır. Parayı düşükten alıp 1 hafta bekleyen yeni yatırımcı boğa sezonundaysa büyük ihtimal kâr edecektir. Zarar etme ihtimali tabi ki var ve az değil, pariteyi ne kadar az “hodl” yaparsanız zarar ihtimaliniz o kadar artacak.

orta vade yatırım yatırımcı

4. Coini Orta Vade Elde Tutmak

Coini Orta Vade Elde Tutmak yani orta vadeli hodl, bir pariteyi düşükken aldıktan sonra 2 hafta – 3 ay elde tutmak, satmamaktır. Yeni yatırımcı için oldukça idealdir. Bence küçük tutarlarla günlük al sat yapmış ve artık piyasayı anlamaya başlayan yeni yatırımcı buradan başlamalıdır. En az 2 hafta pariteyi satmamak.

Bu yatırım profilinde kâr almanız için boğa sezonunda olmanız şart. Yoksa büyük zararlar da edebilirsiniz. Bu hususu lütfen atlamayalım. Ayı sezonu için başka bir yayın yaparız.

Orta vade coini elde tutacaksanız yapabileceğiniz hatalardan bir kaç tanesi şu:

 • Coin yükselmiş iken işlem açmak.
 • Bitcoin aşırı yüksek veya yükselmiş iken altcoinlere işlem açmak
 • Aldığınız coin yüzde 15-20 düştüğünde panikle satmak
 • Aldığınız coin yüzde 15-20 yükseldiğinde heyecanla dayanamayıp satmak.(kâr hedefini bekleyememek)

Bu hataları yapmamanız gerekiyor. Yaptıkça kendinizi uyarın, not alın. Örneğin sizin kâr hedefiniz coinin 2 katına çıkması yani paranızı ikiye katlamak ise bunu bekleyin.

Misal ben, geçenlerde 25 den NEO aldım, 1 hafta sonra 40 oldu ama 50 olmadan satmayacaktım. Orta vade hodl bunu gerektirir. 1.5-2 hafta sonra 51 den sattım :) Tabi bunu yani beklediğinizden daha erken hedefe ulaşma durumunu siz de yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda önemli olan hedefe gelmiş olmasıdır. Hedefinize girdiyse kârınızı alın çıkın gitsin.

Orta vade hodl şeklinde ilerleyecekseniz şunlara dikkat edin:

 • Coini ne olursa olsun düşükken almaya çalışın.Genelde pazar günü akşam ve pazartesi düşmüş olurlar.
 • Hacimsiz, ne olduğu belirsiz coinler değil, henüz çok yükselmemiş sağlam projeli altcoinler seçin.
 • Aldıktan sonra nereye kaçmış nereye gitmiş siz bakmayın artık.
 • Ben stop loss koymuyorum. Çok stop lossum patladı ve patladığı yerden coin tekrar yükseldi gitti, bu durumu o kadar çok yaşadım ki boğa sezonunda stop eklememe kararı aldım. Şahsi görüştür bu. Siz stop koyacaksanız de en az yüzde 10 aşağıya koyun. Bence 20 olmalı hatta. Sizi atıp devam etme olasılığını düşürün. Burada karar sizin.
 • O an alım yapmak zorunda değilsiniz, destek noktasına emir girin ve 1-2 gün oraya düşmesini bekleyin.
 • Düşmüyorsa retest noktasından alın.
 • Alım yaptıktan sonra kâr alma noktanızı belirleyin ve o noktaya satış emri koyun.
 • Sonrasında ne olmuş ne etmiş bir süre bakmayın, ya da göz ucuyla bir bakın çok ilgilenmeden başka işlerinize geçin

Hepsi şahsi görüşlerimdir arkadaşlar. Kendi deneyimlerime göre görüşlerimi aktarıyorum. Karar ve strateji tamamen sizin.

uzun vadeli yatırımcı

5. Coini Uzun Vade Elde Tutmak

Coini Uzun Vade Elde Tutmak yani uzun süreli hodl, tam anlamıyla yatırım bu oluyor desek abartmış olmayız. En az 3 ay bir coini elde tutmaktır. Ne zaman kâr alacağı ise kişiye bağlıdır, yani maksimum süresi 6 ay olan da var 5 yıl olan da 10 yıl olan da.

Siz Tesla veya grayscale gibi şirketlerin bitcoini 3 – 5 ay sonra bozdurmak için aldığına mı inanıyorsunuz :) İşte onlar tam anlamıyla uzun süreli hodlcılar.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, süre yükseldikçe sağlam bir coine giriş yapmış olmanız gerekiyor. Örneğin 10 yıllık bir yatırım yapacaksanız bitcoin, ama 3-6 aylık bir yatırım yapacaksanız, piyasaya yeni giren projesi sağlam coinler, henüz yükselmemiş isim yapmış hacimli bilindik altcoinlere bakabilirsiniz.

Ben şahsen trade stratejisi olarak, boğa sezonlarında çok uzun vadeli tutmalar yapmıyorum. Kar cebe yakışır. Aklımda x2 karda çekilmek varsa çekilirim, x3 ise beklerim. Geldiğinde 3 ay daha bekleyeyim demem, çıkar, çok yükselmemiş daha uygun bir coine kısa-orta vadeli giriş yaparım, yani boğa sezonunda ben şahsen böyle yapıyorum.

Bakın kripto para borsaları arasında 1.sırada olan Binance borsasının sahibi ne diyor:

“Her düşüşte paniğe kapılırsanız, öyle gün boyu ekranı izlerseniz kâr falan edemezsiniz. Sürekli al sat yapmak yerine, tutun! (belki benim işim için iyi bir şey değil bu dediğim ama yine de en iyi tavsiye budur.)”

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri 2021

Kripto para yatırım tavsiyeleri 2021 yılı için genelde boğa sezonuyla geçeceği yönünde ama burada kripto para tavsiyesi değil trade stratejisini düşünmemiz gerekiyor.

Şimdi burada saysak daha onlarca al-sat stratejisi ve yatırım türü vardır. Kripto para dünyasında yatırım stratejisi mi biter: Arbitraj yaparak, farm yaparak, stake ederek vs vs bir çok şekilde yatırım yapabilirsiniz. Burada önemli olan soru şu; sizin için hangisi uygun?

Siz başkasına bakmayın. Başkası anlık al sat ile köşeyi dönmüş olabilir, bir başkası 3 iken bitcoin alıp 3 yıldır satmamış ve köşeyi dönmüş olabilir, hiçbiri sizi etkilemesin, siz kendinize odaklanın! Sizin için bunlardan hangisi uygun? Haydi yukarı çıkıp bir kez daha bakın ve düşünün..

Biraz yardımcı olayım size..

Eğer şu an para kazandığınız işiniz yoğun bir iş ise, günlük veya anlık al sat yerine en azından “pariteyi düşükken alıp 1-2 hafta tutmak” şeklinde ilerleyin. Çok sabırsızsanız en azından 3-5 gün tutun.

Kendinizi tam bir yatırımcı olarak görüyor, analiz manaliz anlamam diyorsanız uzun süreli olarak sağlam bir coini(bitcoin, ethereum gibi) alın ve unutun. Altına yatırım yaparken yaptığımız gibi. Abimlerle geçen muhabbet ettik, kendisi çocuğunun adına her ay 200 tl lik bitcoin biriktirip, hesabı 18 yaşında ona teslim edeceğini söyledi. Gibi gibi.

Benim boş vaktim çok, sermayemde var ama bunlardan hangisi bana uygun bilemedim dediğinizi duyar gibiyim. Size de şöyle yardımcı olayım, önce spot işlemle başlayın, ne olursa olsun en az 3 ay kaldıraçlı işlemlere bulaşmayacağınıza dair kendinize söz verin? Sonrasında ise düşük tutarlarla stratejilerin tümünü deneyin, deneme-yanılmayla kendinizi bu konuda tanımaya başlarsınız zaten. 2. veya 3. ay kaldıraçlı işlemleri de bir deneyimleyin, olmazsa olmaz kuralınız “tüm param ile işlem açmayacağım” olsun(bakın burası çokomelli). Bu iradeyi gösteremiyorsanız tekrar spot işlemlere geçin!

5 Bin TL ile yatırım yapmak istiyorsunuz diyelim yani toplam sermayeniz 5 bin ise 500-1000 tl si ile bu piyasada kendinizi keşfedin, kaybettiğinizde çok üzüleceğiniz bir tutar olmasın. 3-5 ay tecrübe kazanıp kendi kripto para yatırım – trade stratejinize karar verdikten sonra artırırsınız o artık size kalmış ama unutmayın, kolay kazanç yok, aceleci olmayın.

4. veya 6. ayın sonunda ana paranızı yüzde 20 artıramadıysanız, kripto para yatırımı bana uygun değilmiş deyip, farklı yatırım araçlarına yönelin. Ya da eğitimler alıp daha küçük bir tutarla baştan başlayın.

Kripto para yatırımı; sağlam psikoloji, uzun süre öğrenme aşaması, eğitimler alarak kendinizi geliştirmenizi gerektirir.

Twitterdan beni takip ederek bazı konularda sürekli bilgi alabilirsin: https://twitter.com/MakroFinans

Telegramdan takip edersen analizlerimi görebilir sen de değerlendirmeler yapabilirsin: https://t.me/cryptomakro

Yayını daha da uzatmamak için yatırımla ilgili bir kaç konuya değinememiş olsam da başka bir yayında değinirim artık, görüşmek dileğiyle. Yorumlarınız motivasyon olacaktır. Esirgemeyiniz :)

 

Sizin Yorumunuz Nedir?