1. Ana Sayfa
 2. Kripto Borsa Eğitim
 3. Kripto Para Borsasına Yeni Başlayanın Bilmesi Gerekenler

Kripto Para Borsasına Yeni Başlayanın Bilmesi Gerekenler


Kripto para borsasına yeni başlayanlar sudan çıkmış balık gibi borsa ortamına alışmakta zorluk çekiyorlar. Eğitim arayışına giriliyor. Bu çok normal. Bu yayınla birlikte borsaya yeni giren küçük yatırımcıyı temel bazı hususlarda ilerletmeyi hedefliyorum.

Bitcoin diye bir şey varmış kendini 1 ayda ikiye katlamış”, “kanka doge coin diye bir şey varmış bu kripto paralarda, elon musk bir tweet atmış 3 katı fırlamış düşünsene bin liramızı koysak 3 bin olacaktı bir kaç dakikada” gibi yönlendirmelerle kripto para piyasasına giriş yapmış bulunuyorsunuz, öncelikle hoş geldiniz.

kripto para dogecoin

Kripto para borsası evet para kazanabileceğiniz bir piyasa fakat bu piyasada işlem açanların yüzde 92’sinin kaybettiğini biliyor muydunuz? Evet bu kadar yüksek bir oran beklemiyordunuz belki ama yüzde 92 kaybediyor. Bu sebeple bilinçsizce işlemler açmak yerine öncelikle kendi kendinizi eğitmeniz gerekiyor, çünkü trader lisans bölümü henüz hiçbir üniversitede yok.

Ben dahil piyasada gördüğünüz herkes kendi kendini eğiterek belirli seviyelere geldi. Hepimizi şu an sizin bulunduğunuz hal içerisindeydik.

“Yahu indikatör diyorlar fibonacci bilmem ne, destek diyorlar direnç diyorlar yok kanka ben anlamam beceremem” demeden önce  bu yayına geldiyseniz şanslısınız, çünkü aşağıda borsaya yeni bulaşan birisinin sorabileceği tüm soruları derledim ve “bilale anlatır gibi” “teknik detaya girmeden basitçe” anlattım. Hadi başlayalım.

Not: Bu yayın şu yayının daha detaylı hali ve devamıdır. Bundan sonra veya önce ona bakmak isteyebilirsiniz: Kripto Borsa Terimler Sözlüğü

 

BU YAYINI GÖZ UCUYLA DEĞİL, DİKKAT KESİLEREK, ATLAMADAN OKUYUNUZ. OKUDUKTAN SONRA YORUM BIRAKMAYI İHMAL ETMEYİNİZ, İYİ OKUMALAR.

İçindekiler Tablosu:

# Kripto Para Borsası Yeni Yatırımcı Rehberi #

Bu kısmı sıkıcı paragraflar yerine alt başlıklar ve açıklamaları şeklinde yapmayı daha uygun gördüm.

1.Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto kelime anlamı olarak “gizli” demektir. Kripto para da “gizli para” anlamına gelmektedir. Kripto parayla bir ürün alan kişi “gizli” dir. Alanı da bilemezsiniz, gönderdiği kişiyi de. Bu sebeple kripto para denir.

2. Kripto Parayla Nasıl Para Kazanıyorlar?

Kripto para bir borsa, çeşitli isimlerde bir sürü kripto para var. Başı bitcoin çekiyor. Kripto paralar çok oynaklar. Yani bir gün içerisinde 2 katına çıkabiliyorlar. Doğru stratejilerle al-sat yaptığınızda para üzerinden para kazanmış oluyorsunuz.

3. Hiçbir şey almadıkları halde nasıl para kazanıyorlar?

ABC isimli bir kripto para olsun. Tanesi 1 tl olsun. Ben bunu 1 tl ye satıyorum, sen de 2 tl ye alıyorsun. Sen 2 tl ye satıyorsun başkası 2.5 tl ye alıyor. O da 3 tl den satışa koyuyor ama alan olmuyor. 2.5 tl ye çekiyor, yine alıcı yok, zararına da olsa 2 tl ye satıyor. Bir başkası da “hmm bu 2.5 tl olmuştu, 2 tl iken alayım değerlenir” diyor, alıyor, 4 tl ye satışa koyuyor, 1 hafta sonra “bu ABC coin zirveye oynuyor” diye insanlar konuşmaya başlayınca siz 4 tl ye satmış oluyorsunuz.

Yani kazanan kişi kaybeden üzerinden kazanıyor, kaybeden kişi kazanan üzerinden kaybediyor, veya o da kazanıyor ama daha az kazanmış oluyor. Genelde yeni yatırımcı kaybediyor, bilinçli ve pişmiş olan ise bunlar üzerinden kazanıyor.

4. Kripto para piyasasına nasıl girilir?

Çeşitli kripto para al-sat yaptıran siteler var. Türkiye’de en bilineni btcturk ile paribu. Binance de Türkiye şubesini açtı. Fakat global anlamda milyar kişinin al sat yaptığı site genel binance sitesi.

Binance o kadar büyük ki, diğer sitelerde al-sat yapanlar genelde binanceyi esas alırlar. Bu sitelere bundan sonra “kripto borsası siteleri” diyeceğiz. Detay için tavsiye yayın bırakayım yeni sekmede açın kalsın.

5. Türk Lirası ile Kripto para al-sat yapılır mı?

Evet türk lirası yani tl ile kripto para al sat yapabilirsiniz. Binance türkiye, paribu ve btc türk bu imkanı sağlayan siteler.

6. USDT ne demek? Neden USDT?

USDT Kripto para piyasasının dolarıdır USD TOKEN yani USDT işte. Yani sanal dolar. Asıl ismi Tether. USDT yani Tether her zaman günümüz dolar kuruna eşittir-çok az fark olabilir-.

Paramızın dolar karşısında da değer kazanması için USDT ile al-sat yaparız. Bir de tüm dünya bir paritenin USDT değeri üzerinden analiz yapar. Ayrıca USDT ile daha az trade komisyonu ödersiniz.

Nasıl USDT Alınır?

USDT almak için btcturk veya paribuya TL gönderip, USDT/TRY işlem çiftinde USDT alımını gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında artık BTC/USDT , ETH/USDT gibi, coinlerin dolar karşısındaki değerinden al-sat yapmaya başlayabilirsiniz.

Kafanızı karıştırıyorsa bir süre TL ile trade edin, zamanla USDT ye geçersiniz zaten.

7. Kripto para sitelerinin farkı ne, kazancı ne?

Kripto para sitelerinin hepsi komisyon kesiyor, kimi diğerinden çok daha fazla komisyon kesiyor ama küçük yatırımcı için çok da takılınacak bir oran yok ortada. Bana göre temel farkları, arayüzleri ve kullanım farkı. Bu kişiden kişiye değişiyor.

Ben  arayüz olarak btcturkü beğeniyor binanceyi karışık buluyorum. Ama her coin btcturk de yok, bu sebeple mecburen binanceden devam ediyorum. Hatta bu yazı işinize yarıyorsa referans linkim şu, tıklayıp üye olabilirsiniz. Binancenin özellikle mobil uygulaması çok kullanışlı bence.

Bu kısmı da anladık demi, yani bu kripto para siteleri her alış ve satıştan komisyon keserek para kazanıyorlar.

8. Kripto para siteleri ve kripto para piyasası güvenilir mi?

İçerisinde milyar dönen bir piyasa güvenilir demektir. Siz bin tlniz için düşünürken elin adamı milyon dolarlarıyla binancede işlem açıp kapatıyor. Şimdiye kadar binancenin kimseye yamuk yaptığı olmadı. Hatta hacklenme veya bir duruma karşı hata telafi etmek için köşeye milyon dolarlık para attıklarını belirttiler. Binance harici siteler içinse güvenirlik bakımından emin olamayacağım.

Bu arada siz paranızı kripto para cüzdanınıza çektikten sonra site batsa bile o cüzdana başka sitelerden erişip kullanabilirsiniz.

9. Bitcoin nedir? Altcoin ne demek?

Bitcoin ilk kripto paradır. Sahibi veya merkezi yoktur. Japon bir adamın bir makalesinde öne sürdüğü bir fikirdir, adamın kim olduğu bile belli değil, rumuzu var sadece o da satoshi,  bu sebeple bitcoine bazen satoshi derler.

Altcoin ise her biri farklı vaatler barındıran bitcoinin haricindeki kripto paralardır. En büyükleri ethereumdur. Bitcoinden sonra gelir. Her bir altcoinin bir kendi ismi bir de kısa hali vardır. Ethereumun kısa hali ETH,  Polkadot coinin kısa hali DOT dur. Daha çok kısa isimleriyle anılırlar. Örneğin piyasaya girdikten 3 ay sonra LINK in aslında isminin Chainlink olduğunu fark etmiştim.

10. Neden çok fazla altcoin var? Hacim ne demek?

Altcoinlerin hepsinin farklı bir amacı teknolojisi veya yazılımı vardır. Mesela DASH coinin amacı mahremiyettir, benim için en önemlisi mahremiyet der, Ethereum ise ben de blockchain diye bir teknoloji var amacım onun gelişmesi der. Tron çıkar oradan der ben Ethereumun yaptığı işlemi 3 de 1 daha hızlı yapıyorum ve yapacağım, Chiliz çıkar der ben kulüplerle anlaşıp taraftar coinleri çıkartıyorum. Her biri için nedir diye araştırma yaparsanız amacını okuyabilirsiniz.

Hacim o paritenin işlemde olan para miktarıdır. Hacim arttı demek daha fazla para girişi oldu demek, hacim azaldı demek millet parasını o coinden çekmiş yani.

11. Kaldıraç nedir? Futures veya vadeli işlemler ne demek?

Bazı borsalar sizin paranızdan daha fazlasıyla işleme girmenize olanak tanır. Başlıkta yazanların hepsi bu demektir. Senin bin liran vardır x4 kaldıraçlı işlem açarsın yani 4 katı, sanki dört bin liran varmış gibi işlem yaparsın. Bu binance, ftx gibi borsalarda var, btcturk veya paribu da yok. Yani ilgili coin yüzde bir artarsa 4 binin yüzde biri kadar artar senin bin tl, eğer ilgili coin yüzde bir azalırsa da aynı şekilde dört binin yüzde biri kadar bin lirandan eksilir.

12. Parite ne demek?

Parite, borsadaki her bir para birimi. Coin diye de kullanılır, token diye de parite diye de. Bundan sonra parite diye devam edeğiz.

13. Liq veya Liqit olmak ne demek?

Liquid olmak ya da kısaca Liq olmak gibi bir şeyler duyabilirsiniz twitterda gruplarda vs. Şu coinden liq oldum, long açtım liq oldum vs gibi. Liq olmak kaldıraçlı sistemde ana paranızın erimesi bitmesi ve borsanın sana s.ktir git çık oynama demesi gibi bir şeydir :) Yani adam hayrına sana “olmayan” paranla işlem(kaldıraçlı işlem) yaptırmıyor dostum :) Yukarıdaki örnekte işleme girdiğin parite yüzde 25 azalırsa ne olacak sanıyorsun.. Senin bin lira uçtu gitti. Yani liq oldun.

14. Long açtım short girdim vs ne demek?

Long: Bir coinin yükseleceğini tahmin edip bu para yükselir diye işlem açmak.

Short: Bir coinin düşeceğini ön görüp falanca yerden düşecek diye işlem açmak.

1 tl olan ABC coinini longlarsan ve ABC coin 0,5 olursa yüzde 50 zarar edersin. Shortlasaydın yüzde 50 kar edecektin.

Short işlemi sadece kaldıraçlı şekilde açılabiliyor ve her borsada yapamıyorsunuz. Binancede yapabiliyorsunuz.

15. Spot işlem ne demek?

Spot işlem kaldıraç – vadeli falan onlara hiç bulaşmadan bir paritenin yükseleceğini ön görüp elinizdeki paranın direkt kendi değeriyle almanızdır. Ethereum şu an 1500 dolar. Ben elimdeki 1500 dolar ile 1 tane ETH alırsam spot işlem açmış olurum. Haricindeki tüm işlem açımları spot değildir. Piyasaya yeni giren bir kişi spot harici işlem açmayı düşünmemelidir, tehlikelidir.

Çünkü spot işlem size bekleme lüksü sunar. 1500 den ETH aldınız, ETH oldu 1000. Olsun, bir gün yükselir diye bekler zarar etmezsiniz. Ama olmayan parayla işlem açsaydınız yani kaldıraçlı işlem açsaydınız, ana paranız liq olup eriyip gidebilirdi. Spot ilk 6 ay güvenli limanınız olsun.

16. Neden bazıları kumar oynamayın diyor, kripto para kumar mıdır?

Bu kaldıraçlı işlemler yüzünden çünkü. Örneğin; sen gider 50 dolarla bir pariteye x100 kaldıraçla girersin zaa kolay yoldan zengin olacağım diye, 15 saniyede eline verirler.. paranı. Yüzde 1 azalsa ki azalır, kripto paralar çok oynaktır, senin 50 dolar çuf.

17. İndikatör ne demek?

Gösterge demek.

18. Tradingview sitesi nedir? Kripto para grafiğine nereden bakılır?

Tradingview kripto paralar dahil tüm borsa emtia hisse vs, doların altının dahi her şeyin grafiğine bakabileceğiniz, size gelişmiş araçlarla analiz yapma imkanız sunan, bir kaç tane indikatörü de bedava kullanmanıza olanak sağlayan velinimet bir sitedir. Piyasalardaki herkes analiz yaparken bu siteyi kullanır.

19. Volatilite ne demek?

volatilite oynaklık demektir. Piyasadaki fiyatın hızlı değişim gösterdiği anlatılmak istenir. Kripto borsası volatilitesi yüksek bir piyasadır demek çok oynak olduğu için riskli bir piyasadır demektir, şair burada size bunu anlatmaya çalışır. Oynak kelimesinin yerine bunu kullanırlar, daha havalı sanırım.

20. Kripto Borsada saat – zaman kavramı?

Kripto borsa 7/24 açıktır, hiç kapanmaz, merkezi yoktur. Borsa sitesinde gördüğünüz yüzdelik değişimler(şunlar) coinin bir önceki gün aynı dakikalardaki durumuna göre belirlenir.

 • Gün ise gece saat 3 de biter ve yeni gün yine gece 3 de başlamış olur.
 • Hafta pazarı pazartesiye bağlayan gece 3 de biter ve başlar.
 • Gün – Hafta ve 4 saatlik mum kapanışları önemlidir.
 • 4 saatlik mumda 4 saat dilimleri gece 3 sabah 7 – sonra işte 7-11 , 11-15 , 15-19, 19-23 ve 23 gece 3 aralıklarını temsil eder. Tradingview de şu kısımdan zamanı değiştirebilirsiniz ve değiştirdiğinizde seçtiğiniz zamanın ne zaman biteceğini yani bitmesine ne kadar kaldığını şuradan görebilirsiniz.

21. Teknik analiz nedir?

İşte bu özellikle tradingview sitesindeki araçları kullanarak destek veya direnç bölgelerine çizgiler çizip fiyatın nereye gideceğini tahmin etme sanatıdır.

Mum grafiği nedir?

Analizler mum grafiklerinde yapılır. Mumlar fiyatın başlangıcını, kapanışını, nereye kadar düştüğünü ve yükseldiğini bize anlatır. Piyasaya yeni giren birisinin gözünü korkutur genelde. Şu şekilde açıkladım:

kripto para
mum-grafik-mumlar-grafikler

Dolayısıyla siz seçeceğiniz zaman dilimlerindeki mum grafik halini görebilirsiniz. Örneğin 1 saatlik grafikteki mumda parite satış olarak yani kırmızı görünüyordur, değeri azalıyordur yani. Ama 4 saatlik zaman dilimine geçtiğinizde mum yeşildir yani henüz açılışındaki tutardan aşağıya salmamıştır. Şu yayınımız bu konuda epey işinize yarayacak:

Formasyon ne demek?

Kripto para borsasına yeni giren kişilerin sık sık duyacakları bir başka kelime formasyon kelimesidir. Biçimlendirme anlamına gelen formasyondan kasıt mumları belirli çizgilerle bir şekle sokmaktır. Üçgen formasyonu, kama formasyonu veya wolfe formasyonu gibi bir çok formasyon vardır. Analistler bu formasyonlara göre karar verirler.

Teknik analiz de destek direnç ne demek?

Destek :paritenin alıcılar tarafından desteklendiği ve aşağı düşmesine izin verilmeyen bölge.

Direnç: paritenin satıcılar tarafından dirence uğratılıp yükselmesine izin verilmeyen bölge.

destek direnç

Her destek ve direnç bölgesi bir gün kırılır.

Not: Başlarda destek ve direnci karıştırırdım. Desteğe direnç, dirence destek derdim. Yani anlatmak istediğim hepimiz başlangıçtan geçtik arkadaşlar.

Kripto para alım satım neye göre yapılır?

En basit tabiri ile destek noktasından alınır direnç bölgesinde satılır.

Trend ne demek?

Bir paritenin düzenli olarak alım veya satım görmesi. Yükseliş trendi, düzenli olarak yükselişi; düşüş trendi ise düzenli olarak düşüşü ifade eder. Tradingview de araçlar kısmında “trend çizgisi” kullanılarak çizilebilir.

Kripto para Fibonacci ne demek?

Fibonacci düzeltmesi tradingview de yer alan bir araçtır. Fibonacci isminde bir matematikçinin insan psikolojisi ile sayıları bütünleştirmesi ile bazı fibonacci seviyeleri çıkmış ve bu seviyelere gelen paritenin satış veya alışa uğradığı çok kez görüldü görülüyor. Dolayısıyla destek direnç belirlemede kullanılıyor. İnsan bu sebeple teknik analizde fibonacci düzeltmesine güveniyor. Fibonacci aracı seçilir, paritenin zirvesi ve dibi seçilir ve çizim tamamlanmış olur.

22. Temel Analiz Nedir?

Temel analiz, en basit anlatımıyla, haber takibi yaparak trade yapmaktır. Örneğin ripple coinine SEC mahkemesi dava açtığını duyurdu, ripple bir kaç dakika içerisinde yüzde 50 azaldı. temel analizDMG coin piyasadan çekildiğini duyurur ve sadece bir dakikada düşüşe bakın. İşte temel analizle trade etmek budur.

23. Doge Coin Nedir?

Dogecoin, kısa ismiyle Doge; tamamen goygoy amaçlı açılan, bitcoin ile aynı altyapıda ama bir sınırı olmayan bir kripto paradır. Yani bitcoinin bir sonu var, dogecoinin bir sonu yok. Elon musk‘ın pumplamasıyla gün içerisinde yüzde 200lerin üzerine çıkan DOGE bu atılımla dikkatleri çekti ve sayesinde piyasaya yeni bir çok kişi katıldı.

24. Pump Dump Ne demek? Pump Dump Grupları?

Pump Dump bir paritenin aniden çıkması ve inmesi demektir. Pump Dump grupları ise belirli bir saatte telegram discord gibi kanallarda toplanan kişilerin o saatte belirledikleri coini alması ve satmasıdır. Bu işlem genelde çok hızlı olduğundan pariteyi pahalı fiyattan alanlar satamaz ve zarara uğrarlar. Şu flood da pump dump gruplarının genel amacı ve yaptıkları işler anlatıldı:

25. Borsada emir vermek ne demek?

Borsada emir vermek sizin aslında alım veya satımlarınızı ifade eder. Paritenin şimdiki durumu dışında emir verebilirsiniz. Örneğin bitcoin 30 bin iken siz 45 bin olursa sat şeklinde ileriye yönelik emir oluşturabilirsiniz. Emir kelimesi başlangıçta garip gelse de alışıyorsunuz.

piyasa emir defteri

26. Limit emir nedir?

Borsada verilen emirler yukarıdaki görselde gösterildi. Yeşil kısım alıcıları kırmızı kısım satıcıları ifade eder. Limit emir ise limitini sizin belirlediğiniz emirdir.

27. Piyasadan alım satım nedir?

Piyasa kısmını kullanırsanız o an piyasadaki ilk satıcının belirlediği tutardan satar veya alırsınız. Acil alış veya acil satış durumları hariç kullanılmaz.

28. Stop Loss nedir?

Stop loss kelime anlamı olarak zarar kes demektir. Bir coini aldıktan sonra şu seviyeye düşerse ben uykuda olsam bile beni çıkart demenizdir. ABC coin 5 tl iken aldınız, 4 tl destek bölgesi gördünüz, 3.5 tl ye yani desteğin altına düşmesi durumuna stop loss emri ekliyorsunuz.

Stop al emri nedir?

Stop loss al bir pariteyi daha yüksekten almak için emir girmektir. Mesela diyelim ABC coin 5 tl yi uzun süredir geçmiyor yani direnç olmuş 5 tl bölgesi. Siz de diyorsunuz ki “la bu 5 tl yi bi geçerse varya en az 10a çıkar” ve stop al emri ile 5 tl yi geçerse 6 tl den al emri verebiliyorsunuz. Böylece 5i geçti ama 5.5 dan geri düştü diyelim, sizin alımınız gerçekleşmiyor ve zarara uğramamış oluyorsunuz. Genelde kullanılmaz bu.

Stop sat emri nedir?

stop loss

Yukarıdaki görsel de anlattık. Bir parite belirli bir seviyenin altına düşerse şuradan sat demektir. Görselde sizler için yazılı olarak anlattım.

30. Kripto paralar Boğa Sezonu ne demek?

En basit anlatımıyla paritelerin genel olarak artışta olduğu hatta çoğu zaman iki katı üç katı arttığı dönemdir. Piyasaya bir çok yeni yatırımcı katılır. Hacim git gide artıyordur. Daha detaylı yayın: Boğa sezonu nedir?

31. Kripto paralar Ayı Sezonu nedir?

Yine en basit anlatımıyla, piyasadan yatırımcıların çoğunun çekilmesi ve paritelerin ne kısalıp ne de uzamasıdır. Genel anlamda düşüş trendi hakimdir. Kaybettirir, üzer, traderi kariyer.net sitesinde zaman geçirmeye zorlar. Detay: Ayı sezonu ne demek?

32. Kripto para balina ne demek?

Piyasada sen ben 3-5 binle işlem açarken veya 50-100 bin fark etmez, bu balina dediğimi kişiler 1-2 ve hatta 10-20 milyon dolarlarıyla işlem açarlar. Bir de 3-5 balina bir araya gelip özellikle düşük hacimli coini aniden yükseltebilirler. Sen ben de atlarız oo bu uçtu kaçtı diye, sonra bu arkadalar en tepeden satarlar, coin dehşet düşer, sen ben aldığımızla kalırız. Şu sıralar bilinen en meşhur balina elon musk.

33. Bir Borsadan Diğerine Kripto Para Transferi

Bir borsadan başka bir borsaya kripto para transferi yapabilirsiniz. Örneğin btcturk den binanceye geçmek istiyorsanız, ve USDT niz varsa, binancedeki USDT adresinize ERC-20 veya TRON gibi protokoller vasıtasıyla coin transfer edebilirsiniz. ERC-20 ethereum ağında gerçekleşir ve genelde komisyon alır. TRON ise tron coin ağında gerçekleşir ve genelde bedavadır.

Farklı ağlara coin transferi yaparsanız paranız yanar. Yani trondan tron hesabına, ERC-20 den ERC-20 hesabına transfer yaptığınızdan çok çok emin olun.

34. FUD ne demek?

Fear uncertainty and doubt kısaltması olan FUD kısaca “Korku yayma” demektir. Balinalar korku yayar, millet panik eder satar, coin düşer, balinalar alttan toplar.

35. FOMO ne demek?

FOMO yani uzun yazımıyla “Fear of missing out” Kâr Kaçırma korkusu demektir.

36. SCAM ne demek?

SCAM kripto para borsasında ve diğer borsalarda “dolandırıcılık” anlamına gelir. Özellikle düşük hacimli yeni ve nedensiz övülen değişik isimli coinler birden piyasadan çekilip Scam çıkabilir, yani milleti dolandırabilir anlamında.

37. Bullish ne demek? Bull anlamı

Bullish, yükseliş beklentisi anlamına gelir. Örnek: Çok Bullish bir coin: yükselme ihtimali yüksek bir coin.

38. Bearish ne demek?

Bearish düşüş beklentisi anlamına gelir. Örnek: Bearish bir döneme giriyoruz: Ani düşüş beklentisi olan bir döneme giriyoruz.

39. REKT ne demek?

REKT, kripto para borsasında ve diğer borsalarda “batmak, iflas etmek” anlamına gelmektedir.

40. Mining nedir? Anlamı

Mining, sunucu tabanlı madenciliktir.

41. Scalp ne demek?

Scalp, kripto para borsasında ve diğer borsalarda düşüşteki hızlı kar anlamında kullanılır. Bir coin düşüşte iken sahte ani yükselmeler yapıp tekrar düşüşüne devam edebilir. Bu duruma “scalp” deniyor.

42. Arbitraj ne demek?

Arbitraj, borsalar arasındaki fiyat farkıdır. Arbitraj yapıyorum diyen biri 38 seviyesine gelmiş bir coini başka bir borsadan henüz 35 iken alır ve 38 olan borsaya gönderir. Orada satar. Bu makas farkından faydalanır.

43. Akümülasyon nedir?

Akümülasyon, fiyatın uzun bir süre yatay bir bandda ilerlemesidir. Akümüle olmak da denir. Akümülasyon içerisinde giden pariteden bir süre sonra ani yükseliş veya düşüş beklenir.

Kripto Borsasına yeni girdim ne yapmalıyım?

 • Öncelikle temel terimleri öğren, zaten bu yayını buraya kadar okuduysan bu tamamdır.
 • Youtubedaki bir çok ücretsiz teknik analiz eğitiminden faydalan.
 • Udemyden ücretli teknik analiz eğitimleri de alabilirsiniz.
 • Twitterda analiz yapan eğitim veren sayfaları takip et, bu iş için bir twitter hesabı açsan iyi olur.
 • Telegramda analiz paylaşan kanallardan faydalan.
 • Başlangıçta temel bilgilerle az miktarda spot alım satım yapın. Sadece yatay çizgiyi kullanıp destek direnç çizip, destekten alıp dirençten satarak denemeye başlayabilirsiniz.
 • Tüm paranızla tek bir coin trade etmeyin, paranızı bölün.
 • Tradingview ücretsiz sürüm kullanın ve oradaki araçları kurcalayın, kullanmaya çalışın, videolardan öğrendiklerinizi direkt tradingview üzerinde uygulayın.
 • Tradingview de takip ettiğiniz coinlerden bir liste oluşturun. Öğrendiğiniz kadar teknik analiz yapın ve pariteyi sadece izleyin. Bakalım teknik analiziniz işe yarayacak mı, doğru mu yapmışsınız..
 • Düşüş dönemindeyken coin al sat yapmayın, piyasanın trendinin tersine hareket etmeyin.
 • Psikolojiniz iradeniz sağlam olmalı, kendinizi test edin!
 • Alım emri girdikten hemen sonra stop loss ekleyin. Stop loss mutlaka ekleyin.
 • Twitterdan ve telegramdan takip edin beni, geçmiş twitlerime bakın.
 • Başkasının şeyiyle gerdeğe girmeyin, paylaşılan pariteleri körü körüne almayın, piyasada bir çok twitter sayfasında hatalı teknik analizler görüyorum.
 • En az 2-3 ay kaldıraçlı işlemlere bulaşmayın, sakın..
 • Pump dump gruplarının hiçbirisine katılmayacağınıza dair kendinize söz verin.
 • Alım satım yaptığınız paritenin amacını araştırın. Hacmi küçük olmasın.
 • Önce denemeler yapın, 10 al-satınızdan 8i olumlu sonuçlandıysa ufak miktarla giriş yapın.
 • En iyi borsa sitesi diye bir şey yoktur. Kendi borsa sitenizi gerekirse deneme yanılmalarla keşfedin. Zevk almadığınız bir kripto borsa sitesinden devam etmeyin, arayüzü size hangisi hitap ediyorsa ona yönelin.

Yayında açıklamayı unuttuğum hususlar mutlaka vardır. Eğer aklınıza takılan buraya yazmayı unuttuğum bir şey varsa yorum bırakın yanıtlayayım.

Herkese bol kazançlar.

Sizin Yorumunuz Nedir?

Yorumlar (6)

 1. 3 sene önce

  Şahane bir flood teşekkürler

 2. Anlaşılır dilde, tavsiyeleriyle, konu odaklı makalelere linkleriyle harika bir makale olmuş. Hepsini iyice öğreneceğim. Ellerinize kollarınıza sağlık. Kazancınız bol olsun.

 3. Emeğine sağlık. Net açıklayıcı ve tam da bilale anlatır gibi olmus.teaekkur ederim. Takipteyim✌

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.