1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para Borsası
  3. Kripto Para Ayı Piyasası Nedir? Karamsar Piyasa

Kripto Para Ayı Piyasası Nedir? Karamsar Piyasa


Ayı piyasası, borsaların düşüş trendinde olduğu zamanlarda görülür. Borsaya karamsarlık hakimken ve hacimler çok düşmüşken bu durum görülür. Boğa piyasasının bitmesinden sonra gelen karamsar hava, bu piyasanın ekosistemini oluşturur. Nasıl mı?

Boğa piyasasının bitmesinden sonra balinalar borsadan çekilir. Yüksek fiyattan satış yapan ve borsayı yerle bir eden balinalar küçük yatırımcıyı karamsarlıkla baş başa bırakır. Buradaki ekosistem; karamsar bir ekosistemdir.

Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır?

Piyasayı anlamak için ilk olarak çıkış noktalarını iyi bilmeniz gerekir. Bir coinin ne kadar çıktığını takip etmek zorundasınız.

Örnek vermek gerekirse; bir coin %60 oranında çıkmışsa ayı piyasası yakındır demektir. Çünkü, bu tarz yüksek çıkışların ardından ciddi satışlar gelir ve piyasa karamsarlaşır. Emlak balonu gibi şişirilen piyasa bir anda patlar. Burada en büyük zararı küçük yatırımcı görür.

Yatırımcı Psikolojisi Bu Durumdan Nasıl Etkilenir?

%20 – %30 oranında düşüş yaşanan bir borsada kim yatırım yapmak ister ki? Piyasanın belirsizliği ve daha da düşecek korkusu ile ayı sezonu kendini belli eder. Bu sezonda yatırımcı, beklemeyi tercih eder. Peki, ne zamana kadar bekler? Boğa sezonunun ilk aşaması gerçekleşene kadar bekler. İlk aşamada uyuyan küçük yatırımcılar harekete geçer ve alım yapmaya başlar. Boğaların amacı da tam olarak bu değil miydi?

Ayı Piyasasında Ne Yapmak Gerekir?

Ayı piyasası, durgun geçer ve her an çok büyük düşüşler yaşanabilir. Peki, bu durumda ne yapılabilir? Bu gibi belirsiz durumlarda hiçbir coine yatırım yapmamak gerekir. Bundan ziyade hazır bir miktar para ile borsada beklemek daha mantıklı olur. Çünkü, boğa sezonunun ne zaman başlayacağını bilmiyoruz. Bu nedenle de ne zaman ne alacağımız konusunda bir fikrimiz yok. Bu gibi belirsiz durumlarda hazırlıklı olmakta fayda var.

Ayı Piyasasının Bittiğini Nasıl Anlarım?

Uzun bir süre boyunca fiyatlar sabit gider. Bir süre sonra hacimler ve hareketler küçük küçük artmaya başlar. Bu noktada boğalar ilk aşamaya geçmiştir. Bu noktada ayı piyasasının bittiğini anlayabilirsiniz. Eğer, boğa sezonundan etkilendiyseniz bir sonraki boğa sezonunu beklemenizi öneririz.

Sizin Yorumunuz Nedir?