1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik
 3. Kosgeb Kadın Girişimci | 5 Detaylı Bilgi

Kosgeb Kadın Girişimci | 5 Detaylı Bilgi


KOSGEB kadın girişimci Desteği 2021 yılında da kadınlarımızı desteklemeye devam ediyor. KOSGEB kadın girişimci Desteği alan çok sayıda ve girişimcilik hikâyelerin haberlere konu olması KOSGEB kadın Girişimci destek şartlarının araştırılmasına neden oluyor.

KOSGEB, kadınlara yönelik bu konuda çok daha bonkör. Ev hanımları, Girişimci kadınlar, işi olmayan kadınlar istedikleri firmaları kurabilmesi için KOSGEB ciddi anlamda destek vermektedir.

Peki, bunun için neler gerekli? Sağladıkları destek ve kadınlardan beklediklerini sizler için listeledik.

Kosgeb kadın girişimci

Kosgeb kadın girişimci desteği şartları 2021

 

Kosgeb kadın girişimci desteği şartları 2021 yılında da değişkenlik göstermeyip, geçmişte aranılan niteliklerle benzer kapsamdadır. Aranılan özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Bundan önceki süreçte KOSGEB’ e başvuru yapıp herhangi bir zaman diliminde kosgeb kadın girişimci hibe desteğinden faydalanmamış olmanız gerekiyor.
 • Kuracağınız ya da devam ettirdiğiniz iş kolunun Kosgeb’in daha önceden bildirmiş olduğu iş dallarından birisi olma şartı aranmaktadır.
 • Belirli bir yaş şartı aranıyor -ki bu konuya makalemizin ileriki bölümünde daha kapsamlı bir şekilde değineceğiz.
 • Okur yazar durum da olmanız ve sicilinizde herhangi bir örgüt bağlantı sabıkasının bulunmaması gerekli.
 • Kosgeb’in vermiş olduğu girişimcilik eğitimine katılmalı ve başarıyla tamamlamalısınız

Yukarıdaki kriterlerin tamamına vakıfsanız başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kosgeb kadın girişimci hibe 2021 yılında 60.000 TL olarak belirlenmiştir. Destek bununla sınırlı değil, bu rakamla kadınlara verilen hibeden ibaret. Bunun dışında ihtiyacınız olması durumunda devlet bankalarından da çok düşük faiz oranlarıyla kredi çekerek işinizi kurabilir ya da mevcut işinizi büyütebilirsiniz.

Kosgeb kadın girişimci yaş sınırı

KOSGEB kadın girişimcilik desteğinden faydalanmak için 18 yaşından büyük olmanız beklenmektedir. KOSGEB kadın girişimcilere destek verirken aradığı üst yaş sınırının varlığıysa tam bir muallak. Bu rakam muhtemelen sektörünüze göre farklılık gösteriyor. Bu sorunun en net yanıtını alabileceğiniz nokta, KOSGEB veri tabanı. KOSGEB veri tabanına kayıt aşamasında, herhangi bir sorun yaşamadan kaydınızı yapmayı başarırsanız üst yaş sınırına takılmadığınız sonucuna ulaşabilirsiniz. Bu işlem 1-2 dakikalık oldukça kısa bir prosedür, E-devlet üzerinden işletme bilgilerinizi girip kontrolü hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün.

Başvurunuzu hiç düşünmeden hemen yapın, hatta sizlere feyz verebilmesi için bir iki örnek aktararak kimlerin neler yaptığına değinelim.

 

Kosgeb kadın girişimci örnekleri

Kosgeb kadın girişimci örneklerinin başını belki de Aksaray’da ki teyzemiz çeker. Tam 4 çocuğu bulunmasına ve 55 yaşında olmasına rağmen üstelik bir de az da olsa zihinsel engeli bulunurken gözünü kararttı. Başvurusunu yapıp planını hazırlayarak o dönemli parayla 33 Bin TL hibe alıp, kendi mandırasını kurdu. Şu anda da 100 ‘e yakın koyunu var ve bu sayı gün geçtikçe daha da yükseliyor.

Ya da Amasya’da ki Tuğçe hanımın hikayesi. Evinde tam bir şef aşçı gibi davranıp ailesi ve sevdiklerine yedirdiği pastaları herkesin tatması gerektiğine kadar verdi. Kosgeb ‘e baş vuru yaparak butik atölyesini kurmak için ilk aşamayı geçti. 50 Bin TL’lik hibenin ardından işlerini gün geçtikçe büyüttü. Hatta 3 arkadaşına da iş istihtamı sağlayarak, hayallerine ulaştı.

Sizlere bunun gibi daha nice örnekler sıralayabiliriz. Kim bilir belki de sizin hikayenizi günün birinde buradan paylaşacağız. Tüm bunlar için önce başvurunuzu gerçekleştirmeniz gereklidir. Bunu nasıl yapabilirsiniz?

 

Kosgeb kadın girişimci başvuru

Kosgeb kadın girişimci başvurusunu yapabilmeniz için aşağıdaki aşamalarda ilerlemeniz gereklidir. E-Devlet üzerinden giriş yapıyorsunuz.

 • E-Hizmetler bölümüne geliyorsunuz.
 • Hemen alt kısımda bulunan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi bölümüne başvuruyorsunuz.
 • Ardından Yeni Başvuru butonuna tıklıyorsunuz.
 • Bu aşamada karşınıza iki opsiyon çıkacak. Birisi Örgün Eğitim. Diğeri Uzaktan Eğitim. Örgün eğitimde ortalama 25-30 kişilik gerçek sınıflarda size ders anlatılırken, Uzaktan Eğitimde yine benzer sayılarla toplu bir şekilde online seçenek sunulmaktadır. Tavsiyemiz Örgün eğitim olsa da eğer çalışma ve ulaşım gibi sorunlarınız varsa Uzaktan Eğitimi de seçebilirsiniz.
 • Seçiminiz sonrası başvurunuz alınıyor ve KOSGEB size ileriki dönemlerde başvurunuz hakkında bilgi aktarıyor.

Başvuru sonrasında geriye hibe aşaması kalıyor.

 

Kosgeb kadın girişimci kredisi nasıl alınır?

KOSGEB kadın girişimci desteği alabilmek için başvurunuzu yapmış ve yukarıdaki bütün şartları barındırmanız gerekli. Kosgeb kadın girişimci eğitimi bu aşamada en kritik olanı. Çünkü insanlar çekingenlikleri nedeniyle bu adımdan kaçınma çabasına giriyorlar. Fakat, eğitimi almadan KOSGEB kadın girişimci hibesini almanızın imkânı yok.  Eğitim 72 saatlik oldukça kısa bir eğitim, üstelik fiziki olarak gidemeyenler için online almaları yönünden büyük bir kolaylık sağlanmış.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?