1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik
  3. Kosgeb İş Planı Nedir, 2021’de Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb İş Planı Nedir, 2021’de Nasıl Hazırlanır?


KOSGEB is planı örneği 2021 yılından sonra gündemdeki yerini alıp, günümüzde de halen Kosgep iş palanı hazırlama ve İs planı dosyası doldurulmuş örneklere yönelik araştırmalar yapıyorlar.

Önce kelime anlamına değinerek başlayalım.

Kosgeb iş planı nedir?

Kosgep iş planı, girişim ya da yatırımcıların, atılacakları iş kapsamında planlamalarını yaparken yeterli sermayeyi ve sponsoru bulabilmek için başvurduğu bir destektir. İşinizi kurup ve bu destek paketinden yararlanabilmeniz için belirli şartları yerine getirip onay almanız gerekmektedir. Tüm bu aşamaları başvuru süresince gerçekleştiriyorsunuz.

Planlama dâhilinde sizi değerlendirecek olan konseye planınızı sunarsınız. Planın incelenip iş için destek verilip verilemeyeceği, yaptığınız plan kapsamına göre belirlenir. Bu nedenle KOSGEB iş planı özenle hazırlamanız gereken ve ciddi profesyonellik gerektiren bir iş. İşe hâkimiyetinizi, işte neler yapacağınızı, kazandırabileceği parayı, ne kadar sürede harcanan parayı geri kazandıracağınızı, alçağınız işçi sayısı ve niteliğini, varsa ortaklarınız hakkında bilgileri, rakip analizi, SWOT analizi gibi birçok konuda detaylı bilgilendirme yapmanız gerekmektedir.

Ancak tüm bu aşamalarda önce KOSGEB girişim kurslarına katılıp gerekli belgeleri almanız gerekiyor. Bu yöntem haricinde üniversitelerin “Girişimcilik” bölümlerinden mezun olarak da katılım sağlayabilirsiniz.

Planınızın sunum aşaması ve kabul sürecinin ardından girişimciler işleri için hibe ve kredi alabilirler. Bu plan için gerekli bütün şartlar ve evrak KOSGEB internet sitesinde mevcuttur.

Eğer sunabileceğiniz bir iş planınız yoksa, okumaya devam edin.

Kosgeb

Kosgep iş planım yok, ne yapmalıyım?

Kosgep iş planım yok, ne yapmalıyım diye düşünmeyin. Eğer sizin girişimcilik yapacağınız alanda örnek projeler yoksa kendiniz hazırlamanız gerekecektir. Açmak istediğiniz iş için sunulan projenin profesyonel ve iyi hazırlanmış olması gerekir. Özensiz ve amatör projeler genellikle kabul görmez.

Planları hazırlarken elinizden geldiği kadar titiz davranmalısınız ve hataya yer vermemeniz KOSGEB iş planı desteklerden yararlanmak için oldukça önemli. İş planını hazırlarken finansal kaynakları, yıllık ve aylık planları ve işçi niteliğini açık bir şekilde belirtmelisiniz. Ayrıca planlarınızda kısa veya uzun vade beklentilerinizi de açık bir şekilde belirtmelisiniz. Sizin için ilk ve en önemli detay; İş planı!

Kosgeb iş planı projesi nasıl hazırlanır?

 

Kosgeb iş planı projesi nasıl hazırlanırken KOBİ’ler ve KOSGEB veri tabanına üye olan kişiler bu projeleri hazırlayabilir. Resmi internet sitesinde KOSGEB, bu aşamalarda kayıt edilmiş projeleri sunmaktadır. Dileyenler inceleyip eski projelerden faydalanabilirler. KOSGEB’in internet sitesinde yeni girişimciler için boş KOSGEB iş planı formu ve İŞGEM destekleriyle iş kuracaklar için boş taslak belgeleri indirerek rahatlıkla iş planı hazırlamanız mümkündür.

  • İlk aşamalarda sizden işi ve işi kuracak kişinin niteliklerini sunmanızı isteyecekler. Bu konuda dükkân açmak istediğiniz yer ve gelecek iş planları hakkında bilgiler vermelisiniz.
  • İkinci aşamada proje sahibi ve ortaklar hakkında detaylı açıklamalar işlenmektedir. Ayrıca açmak istediğiniz işletme hakkında genel bilgileri ikinci sayfada belirtiyorsunuz. İşletmenin amacı, çözdüğü sorun gibi iş modellerini bu sayfada açıklamalısınız.
  • Üçüncü aşama sunulacak ürün açıklanmalarından oluşuyor.
  • Ürünlerin barkot ve ürün numaraları gibi ince işleri detaylar dördüncü planda karşınıza çıkıyor.
  • Beşinci aşamada, iş modelini ve ürünlerini nasıl hayata geçireceğini belirteceksiniz.
  • Son aşamadaysa hedef, kar ve zarar, aylık ve yıllık hedefler gibi planladığınız adımları tek tek detaylandırmanız bekleniyor.

Kosgeb iş planı detayları nelerdir?

Kosgeb iş planı detaylandırıp başvurunda bulunan ve ardından onay alamayan pek çok insan bulunuyor. Başarısız olan girişimciler inandıkları projeler için profesyonel destek alabilirler. Bu alanda hizmet veren danışmanlık firmaları hem KOBİ’lere hem de yeni projelere destek vermektedir.

Profesyonel olarak danışmanlık sağlayan firmalar ile projelerinizin onay olma ihtimali %100’de kadar çıkarabilmektedir. Danışmanlık yapan firmalara verilen ücret ise proje baz alınarak belirlenmektedir. Ödeme projelerin başlamasından önce %50, proje tamamlandıktan ve başarı ile yürürlüğe girdikten sonra %50 ödeme alınacak şekilde yapılmaktadır. İlk defa girişimcilik yapacaklara 1.500 TL civarında destek sağlanmaktadır. Program dâhilinde makine ve ağır işlere hizmet verecek projelere 5.000 TL civarına kadar destek sağlanmaktadır.

Projelerinizi profesyonel bir şekilde tasarladıktan sonra gerekli eğitim şartlarını yerine getirerek, projeleriniz için KOSGEB desteği alabilirsiniz. Başarı dileklerimizle.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?