1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Kıdem Tazminatı Hesaplama 2020, Kıdem Tazminatı Tavanı 2020 Ne Kadar?

Kıdem Tazminatı Hesaplama 2020, Kıdem Tazminatı Tavanı 2020 Ne Kadar?


Kıdem tazminatı hesaplama 2020, Son zamanlarda çalışanların sıkça araştırdığı konulardan biri.. Kıdem tazminatı 2020, Brütten nete tavan bu yayınımızda yer verdik. Öncelikle kıdem tazminatı nedir? Buna bir bakalım

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı 2020, sigortalı olarak bir işletme veya kurumda çalışan vatandaşın işveren tarafından sözleşmesinin feshedilmesi durumlarında işçiye verilen ödenektir. Kıdem tazminatı almanın bazı koşulları vardır. Peki kıdem tazminatı almanın şartları nelerdir?

Kıdem Tazminatı Şartlar?

Kıdem tazminatının şartları nedir? buna bakalım.. Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için şu şartları taşıyor olması gerekiyor. Öncelikle çalışanın işveren tarafından işten çıkarılması gerekmektedir. Eğer işveren, çalışanı kanunlar içerisinde hareket etmediği gerekçesiyle çıkarırsa çalışan kıdem tazminatı alamaz. Bunun yanı sıra en önemli şartlardan birisi ise çalışanın kurumda en az 1 yıl çalışması gerekmektedir. Kadın çalışanlar evlilik gerekçesiyle bir yıl içinde İşten ayrılırlarsa kıdem tazminat alabilirler. Erkek çalışanlar ise askerlik gerekçesiyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

Kıdem tazminatı hangi durumlarda alınır? Şartlardan biri de 15 yıllık sigortalılık süresini doldurulması gerekir. Eğer çalışan çalıştığı süre içerisinde vefat ederse ailesine kıdem tazminatı ödenir. Bunlar dışındaki diğer gerekçelerde kıdem tazminatı alınamaz Peki Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir?

Kıdem tazminatı tavanı nedir sorusu da bu konuyu araştıranların merak ettiği bir sorudur. Kıdem tazminatı hak edenlere ödenecek en üst tutar anlamına gelir ve 2020 yılında kıdem tazminatı hak eden işçiye yapılacak ödemelerde üst sınır 7.117,17 TL ‘dir.(temmuz – aralık)

Kıdem Tazminatı Tavanı 2020 yılında ne kadar oldu?

2020’nin ilk altı ayında işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavanı 6.730.15 lira olarak belirlendi. Bu da şu demek oluyor ki, bu yıl, işçilere ödenecek tazminat 6.730.15 liranın üzerinde maalesef olmayacak. Hatırlarsanız tazminat tavanı 2019’un ikinci yarısında 6.379.86 liraydı. Yani sonuç olarak kıdem tazminatı 2020‘de yüzde 5.49 artmış oldu.

Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Soruna geçmeden önce 2020 kıdem tazminatı tavanı ne kadar? Bunu bilmenizde fayda var. 2020 yılının ilk yarısında çalışanlara ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavanı 6730 liradır. Yukarıda yazdığımız gibi temmuz aralık ayı üst sınırı ise 7.117,17 TL ‘dir.

Kıdem tazminatı işçinin çalışma süresi baz alınarak hesaplanır. İşçi çalışılan her yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı alabilmektedir. İşçi yıllık kıdem tazminatı tavanı geçmemek suretiyle tazminat tutarını alabilir. Maaş ne kadar yüksek olursa olsun belirlenen tavan tutarının altında tazminat alınır

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

2020 kıdem tazminatı hesaplama kısmına bir bakalım. Çalışanın iş sözleşmesinin feshi durumunda her bir yıl için 30 günlük aldığı brüt ücret oranında kıdem tazminatı ödenir. Bunun yanı sıra brüt ücret tutarının dışında ödenen tüm ikramiyeler yol ve yemek parası da kıdem tazminatı hesaplanırken dikkate alınmaktadır. Hesaplamaların ardından kıdem tazminatı tavan sınırlaması ile tutar ödenir. Kıdem tazminatı hesaplanmasında neler önemlidir ; İşe Giriş Tarihi ,  İşten Çıkış Tarihi , Çalışma Süresi , Bürüt ücretiniz, Kıdeme Esas Brüt Ücret önemlidir.

Örneğin; 1 kasımda işe girip 1 aralık 2020 de işten çıkmışsanız, 2300 tl bürüt ücretiniz ise, hesaplamalar sonucu 200 tl brüt ihbar kıdem tazminatı alırsınız. Bu iki ay olsaydı 389 tl edecekti. Siz de bu vb hesaplamaları türmobun sitesindeki araç yardımıyla hesaplayabilirsiniz.

 

Sizin Yorumunuz Nedir?