1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik
 3. İnovasyon Nedir? 2021 İnovasyon Türleri ve Örnekleri

İnovasyon Nedir? 2021 İnovasyon Türleri ve Örnekleri


İnovasyon, diğer bir adı ile yenilikçilik; bir konu veya iş hakkında yapılan iyileştirme çalışmalarına verilen genel bir isimdir. Var olan problemleri çözme ve bir ürünü-hizmeti daha iyi bir konuma getirmek için yapılan çalışmalara inovasyon denir. İnovasyon tanımı kısaca bu şekildedir. Günümüzde çoğu firma, daha çok satış yapmak veya daha fazla hizmet verebilmek için sıkça inovasyon fikirleri ve çözümleri ile karşımıza çıkar.

İnovasyon yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; özgünlük ile katkı sağlamaktır. Geliştirme faaliyeti yapmadan önceki durumla yaptıktan sonraki durum neredeyse aynı ise biz buna inovasyon fikri diyemeyiz.

İnovasyon Türleri Nelerdir?

1) Kırmızı Okyanus İnovasyonları: Bir ürünü daha fazla fiyata satmak için firmalar tarafından yapılan geliştirmelerdir.

2) Değişen İnovasyonlar: Sistemlerin gelişmesi ile birlikte çağa ayak uydurmak amacı ile yapılan gelişmelerdir.

3) Süreç İnovasyonları: Üretim ve teslim yönteminin geliştirilmesi için yapılan çalışmalardır.

4) Hizmet İnovasyonları: Daha planlı ve etkileşim odaklı bir hizmet anlayışı için yapılan geliştirmelerdir. Burada hizmetin işlevi arttırılmaya çalışılır.

5) Sürdürülebilir İnovasyonlar: Kalkınmaya katkı sağlayan geliştirmelerdir. Burada süreçli tanımlamak önemlidir.

6) İş Modeli Yenilikleri: Kâr, kaynak ve değer önermesini arttırmak için yapılan ‘’Yeniden icattır’’. Bu modelde var olan bir ürünün sunumu ve şekli değiştirilir.

7) Alçakgönüllü İnovasyonlar: Burada daha az imkanla daha fazla şey yapmak vardır. Düşük maliyet ile stratejiler geliştirilir.

8) Radikal İnovasyonlar: Bir endüstriyi kökten değiştirecek gelişmelerdir. Burada yapılacak olan şey her şeyi baştan yazdırmalıdır.

9) Deneyim İnovasyonları: Şirketler tarafından yapılan ve müşterileri bağsal olarak bağlayan bir geliştirme türüdür.

10) Yıkıcı İnovasyonlar: Değer ağı oluşturma konusunda yardımcı olan geliştirmelerdir.

11) Tedarik zinciri İnovasyonları: Ürünün bekleme süresini azaltmaya yönelik yapılan çalışmalardır

12) Tüketici kaynaklı İnovasyonlar: Tüketici odaklı yapılan gelişmelerdir

13) İmkansız İnovasyonlar: Düşünülen ancak çağımız şartlarında gerçekleştirilemeyecek olan geliştirmelerdir.

inovasyon

En İyi 5 İnovasyon Örneği

İnovasyonlar hayatı kolaylaştırmak için yapılır. Bu nedenle farklı ve kullanılabilir olmalıdır. Bizim sizlere sunduğumuz inovasyon örnekleri şu şekilde;

 1. Buruşmayan kumaş
 2. Dayanıklı tohum
 3. İnternetten randevu
 4. Online sınav
 5. Yanmayan tava

1) Buruşmayan Kumaş

Piyasadaki normal kumaşlardan farklı olarak buruşmayan bir kumaş türü geliştirildiyse bu bir inovasyondur. Hem pratiklik hem de özgünlük bakımından yeterlidir.

2) Dayanıklı Tohum

Piyasadaki tohumlardan farklı olarak daha dayanıklı daha iri ve daha verimli ise bu da bir örnek sayılır. Teknolojik gelişmelerin paralelinde yapılan bir gelişme olarak görülür.

3) İnternetten Randevu

Geleneksel randevu biçimlerinin bir gelişimi olarak görülen ‘’İnternetten randevu’’ sistemi en yaygın inovasyon örneği arasında yer alır. Dijitalleşmenin hızlanması ile birlikte çoğu kurum ve kuruluşta görülür.

inovasyon sozleri

4) Online Sınav

Pandemi ile birlikte zorunlu ortaya çıkan bir gelişmedir. Çaresizliğe karşı geliştirilmiş olan bu yöntem ile birçok kişi eğitime devam etmekte.

5) Yanmayan Tava

Yemek yapanların en büyük problemlerinden birisi tavanın yüksek ateşte yanmasıdır. Yanmayan tava ile bu soruna bir çözüm bulunur. Bu çözüm hem ticari anlamda hem de Pazar yeri anlamınında ciddi avantajlar sağlayacaktır.

İnovasyon Fikri Nasıl Ortaya Çıkar?

İnovasyon fikri için ilk olarak ortada bir problem görmeniz gerekir. Mesela, yukarıda bahsettiğimiz buruşmayan kumaş, buruşan kumaştan dolayı ortaya çıkmıştır. Fikir edinmek için aşağıdaki adımları atmanız size yardımcı olacaktır.

 • İlk olarak benim problemim ne? Diye düşünün
 • Problemi bulduktan sonra ben bu problemi nasıl çözerim? Sorusunun cevabı hakkında taslak oluşturun.
 • Taslağınızda yapabileceğiniz ve gerçeğe uygun olan kısımları ayırın.
 • Bu aşamadan sonra işe koyulabilirsiniz.

İnovasyon Ne İşe Yarar?

İnovasyonlar, ülkeler için hayati değer taşır. Herhangi bir ülkenin gelişmesi ve piyasada diğer ülkelerden daha avantajlı bir hale gelebilmesi için gelişmesi gerekir. Bu gelişme teknolojik alanda olmalıdır. Dijitalleşen dünyada diğerinden bir adım öne çıkabilmek için aynı ürünün farklı varyasyonlarını ve daha üst özellikteki bir sürümünü yapmak gerekir.

Ar-Ge, inovasyon ve teknolojiye yatırım yapmayan ülkeler, kurumlar ve kuruluşlar dünyadan ciddi oranda geri kalacaktır. Bu nedenle bu tarz yatırımların ve teşviklerin yapılması gerekir. Eğer, daha konforlu bir dünya istiyorsak bu gereklidir.

inovasyon sozler

Gençlerimiz İnovasyona Teşvik Ediliyor

İnovasyon örnekleri 8.sınıf itibari ile öğrencilere gösterilmeye başlanır. Teknoloji tasarım dersi ile başlayan bu süreçte öğrencilerin daha yaratıcı ve çözümcü olması aşılanmaya çalışılır. Bunun sebebi ise geleceğe daha faydalı bireyler yetiştirmektir.

Bu derste gençlere bir sorun verilir ve gençler o sorunu çözmek için üretimler yapar. Aslında bu noktada gençlere zorunlu olarak bir inovasyon yaptırılır. Üst düzey olarak görülen çalışmalar ise TÜBİTAK gibi kurumlara gönderilir.

İnovasyon Ürünleri Piyasa Neden Tercih Ediliyor?

İnovasyon ürünleri, piyasada fark yaratan ürünlerdir. Bu nedenle kullanıcıların dikkatini çeker. Piyasada kullanıcıların ihtiyacına yönelik yapılan ve gündelik hayatı kolaylaştıran ürünler, daha fazla tutulacaktır. Bu nedenle ticari anlamda daha fazla katkı sağlayacaktır.

Sizin Yorumunuz Nedir?