1. Ana Sayfa
  2. Yatırım
  3. Her Yatırımcının Bilmesi Gereken 5 Terim!

Her Yatırımcının Bilmesi Gereken 5 Terim!


Yatırımcılar kazanç elde etmek istediklerinde birçok yatırımcının bilmesi gereken 5 ekonomik gösterge dikkate alınmalıdır.

Yatırımcının bilmesi gereken 5 ekonomik gösterge kar elde etmek ve bunu maksimize etmek açısından son derece önemlidir. Çünkü yatırımcıların dört gözle beklediği konular gündeme geldiğinde ekonomik açıdan çözüm bulunması gereken birçok göstergenin de yakın takibe alınması gerekir. Bir ülkedeki malların en önemli şekilde geliştirilmesi ve göstergelerin incelenmesi gerektiğinde yatırımcıların hangi hisse senedine ne şekilde yatırım yapabileceğini bilmeleri önem kazanmaktadır. Bu yüzden ekonomik açıdan çözüm bulmanız gereken durumlarda piyasaları yakından takip etmeniz son derece büyük bir önem kazanacaktır.

yatırımcı

GSYH

Gayrisafi yurt içi hasıla her yatırımcının bilmesi gereken ekonomik göstergeler arasındadır. Bu yüzden ülkenin genel durumunu ve büyümekte olan ekonomisini yakından incelemek gerektiğinde ilk akla gelen bu göstergelerin yakından takip edilmesidir. Özel bir uygulama olduğundan dikkat çeken bu değerlerin göz önünde bulundurulması ve ülkede ekonomik faaliyet gösteren sektörlerin ne şekilde hareket ettiklerinin belirlenmesi önemlidir.

İstihdam

Ülkenin ekonomik durumu söz konusu olduğunda son derece önemli olan istihdam oranı da bilinmelidir. İşsizlik varsa ciddi bir büyüme eksikliği olacaktır ve kazanç imkanlarının sınırlı olduğu göz önünde bulundurulacaktır. Büyümeye zarar verecek olan durumların yakından takip edilmesi son derece önemlidir.

Tüketici Fiyat Endeksi

TÜFE olarak bilinen tüketici fiyat endeksi birçok durumun belirlenmesi açısından önemlidir. Bu yüzden faiz oranlarının yükselmesine neden olan ve borçlanma oranlarını arttıran bu durum işaretlerin iyi bir şekilde yorumlanmasına yardımcı olabilir. Bu tür politikalar olmadan dövizlerin değerlemesi ve ülke ekonomisinin netleşmesi de tam olarak anlaşılmaz.

Merkez Bankası

Merkez Bankasının faiz politikası kararları ve aylık ekonomik göstergelerinin de takip edilmesi son derece önemlidir. Piyasaların en önemli merkezi burasıdır.

Satın Alma Yöneticileri Endeksi

Uluslararası finans kuruluşlarının satın alma yöneticileri endekslerini takip etmek için son derece önemli olan bu işlemlerle borsayı yakından takip ederek önemli kazançlar elde edebilirsiniz. Bu kazançlar sayesinde borsadan elde edeceğiniz olası gelirleri de tahmin edebilirsiniz.

Sizin Yorumunuz Nedir?