1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Emtia Nedir? Emtia Borsası Fiyatları [Detaylı Bilgi]

Emtia Nedir? Emtia Borsası Fiyatları [Detaylı Bilgi]


Ticarete konu edilmiş olan gümüş, altın, doğalgaz, petrol, pamuk, bakır, buğday, mısır ve kahve benzeri malların bütününe Emtia adı verilir.

Emtia al-sat gerçekleşen piyasaya Emtia Borsası adı verilir. Türkiye sınırlarında ise Türkiye Odalar ve Borsalar Odasına bağlı olan tam 133 adet borsa vardır. Emtia borsası fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler; doğal afetler, mevsimsel değişiklikler, arz-talep ve ekonomik faaliyetlerdir.

emtia nedir

Emtia borsası üzerinden yatırım yapmak isteyen kişiler bu faktör etkilerine dikkat etmelidir ki yatırımları doğru gerçekleşsin. Bu ürünler genel olarak vadeli piyasalarda işleme alınsa da istisnai olarak bazı ürünlerin spot piyasası da bulunur.

Emtia Borsasında Nasıl İşlem Yapılır?

Emtia piyasası gibi borsaların günümüze kadar ulaşmış ekonomik etkisi çok büyüktür. Emtia borsası üzerindeki hareketlilikler kısa bir zamanda yatırımcı kişilere büyük kazançlar sağlamaktadır. Volatilitesi yükseldiği takdirde büyük kazançlı ve riskli yatırım ürününe dönüşür.

Bu borsa da işlem yapılmak isteniliyorsa bazı aracı kurumlardaki kişiye ait hesaplar kullanılabilir. Ancak öncelikle güven ve yapılacak işlem açısından en iyi platform hangisi diye araştırılmalıdır. Örneğin bloomberg emtia haberlerini takip edebilirsiniz. En uygun platformu bulmak çok önemlidir. Bulduktan sonra forex piyasası alanında diğer yatırımcılarla eş şartlarla işlem gerçekleştirir.

Vadeli olan piyasalarda olan emtia işlemleri hedging ve spekülatif olarak ikiye ayrılmaktadır. Spekülatif olarak amaç güderek ticaret gerçekleştirenler yatırımcı kişilerdir. Hedging olarak amaç güdenler ise firmalardır.

Emtia Fiyatları Nelerdir?

Emtia fiyatları, Vadeli olan işlemlerde sözleşme yoluyla emtia al-satı asgari kaliteyi standardize etme şeklinde gerçekleşir. Vadeli olan işlemlerde ikiye ayrılma mevcuttur. İlki vadeli olarak işlem yapan yatırımcı kişilerdir. Bir malda zamanla meydana gelen değişimlerden etkilenmeyip en az risk mantığını ilke edinir. Piyasalardaki bu tarz işlemlerde yüksek volatilite ve likite sahip olarak uygun piyasa ortamları oluşturabilir. İkinci olan ise spekülator ismiyle bilinendir.

Fiyat değişiklikleri doğrultusunda yola çıkıp işlem sağlayan yatırımcı kişilerdir. Piyasanın attığı adımları takip ederek hesaplamalarla riski koruyanlar da denilebilir. Birçok farklı yatırım aracı arasında en fazla paya sahip olan emtia ürünleri finansa piyasalarında işlem hacmine sahip olanlardır.

Emtia nedir veya başka bir aratılış ifadesiyle emtia ne demek sorusunun cevabını detaylıca incelemiş olduk. Sizler de emtia piyasası ile ilgili yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Bir başka finans yayınında görüşmek üzere.

Sizin Yorumunuz Nedir?