1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Emlak Balonu Nedir? Patlarsa Olacak Olan Şeyler

Emlak Balonu Nedir? Patlarsa Olacak Olan Şeyler


Emlak balonu kavramı, son zamanlarda ülkemizde sıkça duyulmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise son zamanlarda emlak sektöründe ciddi spekülatif hareketlerin olmasıdır. Aniden yükselen ev fiyatları ile birlikte emlak balonu ne demek? Sorusu merak haline geldi. Peki, ev fiyatlarının artmasının sebebi sadece emlak balonları mı? Dilerseniz, detaylara geçelim;

Emlak Balonu Nedir? Detaylı Anlatım

emlak balonu nedir

Emlak balonu, spekülatif hareketler ile konut talebinin arttırılmasıdır. Konut sektörünler görülen bu kavram ile birlikte yapay alıcılar ortaya çıkartılarak fiyatlar yükseltilir. Düşük faizler ve arzın sınırlı olması balonun şişmesindeki en büyük nedendir.

Son zamanlarda artan ev fiyatlarında canlı canlı yaşadık. Arzın sınırlı olması, kredi faizlerinin düşük olması ve talebin fazla olması emlak balonunun şişmesine neden olmuştur. Burada yapay bir alım oluşturarak fiyatlar arttırılmıştır. Buna bağlı olarak da ev almak isteyen kişiler bir alım rüzgârına kapılarak ev satın almıştır. Bu süreçte ise emlak balonu yapay olarak büyümeye başlamıştır.

Evler satıldıkça arz sınırlı sayıda olmaya başlamıştır. Yatırımcılar ise ev fiyatlarının daha da artacağı düşüncesi ile ev almaya başlamıştır. Böylelikle emlak balonu şişmiştir.

Peki, emlak balonu ne değildir?

Bu kavram uzun vade ile gelişen bir kavramdır. Küçük oynamalar emlak balonu patlaması ile alakalı değildir. Bu yüzde uzun vadeli hareketler gözlenmelidir.

Emlak Balonu Patlarsa Ne Olur? ( İyi Şeyler Olmaz )

emlak balonu patlarsa ne olur

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Devletleri’nde emlak balonlarının patlaması sonucunda fiyatlar aniden çakılmış, bireysel olarak yatırım yapan kişiler büyük zarar görmüştür. Tükiye emlak balonu yorumları aynı payda da birleşmez. Kimine göre anlık bir yükseliş kimine göre ise ciddi bir emlak balonu operasyonu. Elbette bu durum ile ilgili keskin bir yorum yapmamız yanlış olur. Sürecin sonunda daha net olarak görülecektir.

Emlak balonu patladıktan sonra birçok kişi kredi çektiği için bankalar daha az kredi vereceklerdir. Bunun neticesinde de zor kredi verilir. Zor krediler de ev fiyatlarının ani düşmesine sebebiyet verir. Bu nedenle kredilerin faiz oranları emlak balonu ile yakından ilişkilidir.

Ayrıca, konuta olan talebin ciddi bir oranda aniden azalması hali hazırda sürdürülen projelerin durmasına sebebiyet verebilir. Buna bağlı olarak da inşaat sektöründe ciddi derecede işsizlik yaratabilir. Uzun vadede ise büyük şirketlerin batmasına sebebiyet verebilir. Geçmişte de gördüğümüz gibi birçok şirket emlak balonu patlaması sonucu batmıştı.

Emlak Balonu Ne Zaman Patlayacak?

Emlak balonun patlama zamanı ile faiz oranları arasında ciddi bir ilişki vardır. Çünkü, emlak faizlerinin düşmesi emlak balonunun şişmesinin habercisidir. Düşük kredi, daha fazla konut alımı demektir. Bu nedenle de düşük kredilerden bir süre sonra balon patlayabilir.

Güncel bir yorum yapacak olursak; ülkemizde konut kredileri yaklaşık 5 ay önce ciddi oranda düştü. Elbette giderek yükselecektir. Bu nedenle de faizlerin düşmesinden yaklaşık 1 yıl sonra patlaması beklenmektedir. Tabi, bu bir varsayımdır. Kesin bir gerçekliği olmadığını hatırlatmak isteriz.

Emlak Balonu Her Yerde Aynı Mı İşler?

İstanbul emlak balonu ile Ankara emlak balonu aynı oranda şişmez. Burada yerel olarak arz talep ilişkisi büyük önem taşır. Tabi, aktörlerin de etkileri lokasyon şişmelerde büyük rol oynuyor. Bu yüzden yaşadığınız lokasyondaki ev fiyatlarını internet ortamı üzerinden günü gününe takip ediniz.

Emlak Balonu 2021 Yılında Ne Olur?

Emlak balonu 2021 senesinde ciddi bir şekilde patlayabilir. Son zamanlarda konut kredilerinin ciddi düşmesi 2021 yılında tedirginlik yaratabilir.

Sizin Yorumunuz Nedir?