1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Dolar Mı Kazandırır Altın Mı? Güncel Yorum

Dolar Mı Kazandırır Altın Mı? Güncel Yorum


Dolar mı? Altın mı? Tarzında yatırım sorularına yönelik yapacağımız bu yorum, yatırım tavsiyesi değildir. Tarihsel bağlamda değer ve güvenirlilik analizleri yapılmıştır. Okunduğu tarihte durumlar değişmiş olabilir.

Altın, binlerce yıldır bir değerli olan ve gittikçe de değerini arttıran bir yatırım aracıdır. Dolar ise 2. Dünya Savaşı’ndan sonra tüm dünyaya endekslenmiş bir para birimidir. Buradan tarihsel süreçlerine baktığımızda altının daha derin bir tarihe sahip olduğunu görüyoruz. Elbette ki bu da altının güvenirliliğini gösteriyor. Buna bağlı olarak da altın alımları ciddi oranda artıyor. Peki, dolar? Dolar alınır mı?

Bu Zamanda Dolar Alınır Mı?

dolar-yatirimi-yapilir-mi

Dolar yatırımı, son 5 yıldır Türkiye’de sıkça görülüyor. Sebebi ise siyasi gerilimlere bağlı olarak meydana gelen yüksek dalgalanmalar. Daha sonra özellikle koronavirüs sürecinde ticaretin azalması ve dolar girdisinin az olması doları iyice yükseltti. Peki, bu saatten sonra ne olacak? Dolar ne zaman alınır?

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde almamanız gerektiğini söyleyebilirim çünkü Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesinden dolayı dolarda sert bir düşüş görülüyor. Bunun sebebi sadece istifa değil elbette.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı reform açıklamalarından sonra piyasada ciddi bir güven görüldü. Türk lirası 2 yıldır görmediği artışı 1 günde gördü. Peki, bu neyin habercisi? Eğer, Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara paralel olarak bu reformlar gerçekleşirse dolarda ciddi bir düşüş görülebilir. Türk parasının değer kazanması ile dolar yatırımcıları üzülebilir.

Not: Bu reformlar yerine getirilmezse ve piyasalara güven verilmezse bu zamanda dolar alınır mı? Sorusunun cevabı hayır olur. Burada dikkat etmeniz gereken konu siyasi reformlar olacaktır. Canlı takip yaparak yatırım kararınızı verebilirsiniz.

Altın mı? Dolar Mı? Almayalım

Türk lirasının değer kazanması ile birlikte sadece dolarda düşüş görülmedi. Altında da sert bir düşüş görüldü. Ancak altın, dolara göre daha ağır hareket eden bir yatırım aracıdır. Bu yüzden altının düşme oranı ile doların düşme oranı aynı olmaz. Peki, altın alınır mı?

Halk arasında ‘’Altın her zaman kazandırır’’ diye bir söz vardır. Bunun gerçeklik payı az da olsa vardır. Kısa vadede dalgalanmalar olsa da uzun vadede altın kazandıracaktır.

Son zamanlarda Çin’in yaptığı hamlelerde altının gittikçe değer kazanmasına neden olabilir. Bu yüzden altın satarken bir daha düşünün.

Sizin Yorumunuz Nedir?