1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alabilirim?

Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alabilirim?


Günümüzde devlet destekli ev kredisi alabilmek için konut hesabı açabilen bankalardan konut hesabını açarak belirli oranlarda birikim yapmanız gerekiyor. Bunun ardından, bu birikimin tutarının 3 katı oranında kredi kullanabilir ve konut alabilirsiniz. Devlet Destekli Ev Kredisi Nasıl Alınır yazımızda bundan bahsedeceğiz.

Devlet Destekli Ev Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Devlet destekli konut kredisini almak isteyen kişiler, bankalar tarafından sunulmuş olan devlet destekli konut hesabını açarak birikimlerini yapmaya başlayabilirler. Bu hesaplarda birikim yapan kişilere, devlet tarafından katkı payı ödemesi yapılır. Hesaplarda en az 3 yıllık birikim olması durumunda devletten katkı payı alınır ve bu birikimlerin 3 katına kadar kredi kullanılarak ev sahibi olunabilir.

Devlet destekli konut hesabını açan ve ev kredisi veren bankaları aşağıda listeledik.

 • İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank

Bu bankalardan konut hesabını oluşturarak, devlet destekli konut kredisi imkanından faydalanabilirsiniz.

İlk Defa Ev Alanlara Devlet Desteği

İlk defa ev sahibi olacak kişiler, devletin belirlediği bankalar üzerinden konut hesabı açarak belirli bir süre birikim yaptıktan sonra devlet tarafından geri ödemesiz hibe alabilir. Konut hesabı açan vatandaşların devlet tarafından verilecek olan hibe oranı, değişiklik gösterebilmektedir.

60 ay ve üzerinde devlet destekli konut hesabı açarak para birikimi yapan kişiler için devlet tarafından sağlanan katkı payı oranı %25 olarak azami katkı tutarı 25.548 TL olmaktadır.

48-59 ay vadeli devlet destekli konut hesabı açarak para birikimi yapan kişiler için devlet tarafından sağlanan katkı payı oranı %18 olarak azami katkı tutarı 26.645 TL olmaktadır.

36-47 ay vadeli devlet destekli konut hesabı açarak para birikimi yapan kişiler için devlet tarafından sağlanan katkı payı oranı %15 olarak azami katkı tutarı 24.741 TL olmaktadır.

Devlet Destekli Konut Kredisi Alma Şartları

Devletin vermiş olduğu destekten faydalanabilmek için ev sahibi olmak isteyen kişilerin birtakım şartlara sahip olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler, anlaşmalı olan bankalardan konut hesabını açabilirler. Gerekli şartları yerine getirip hesap açabilen kişiler, hesaplarını açtıktan sonra o hesabın üzerinde birikim yapar ve bu birikimin sonunda devlet tarafından geri ödemesiz hibe alabilir.

Devlet Destekli Konut Kredisi alma şartlarını aşağıda listeledik.

 • 18 Yaşını doldurmuş olmanız gerekir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Konut hesabı açacak kişinin üzerine kayıtlı konut olmamalıdır.
 • Konut almadan önce açılan hesapta 3 yıl boyunca birikim yapılması gerekmektedir.

Konut alımını sağladıktan sonraki 6 ay içerisinde istenilen evraklar ile konut hesabının olduğu bankaya hibe başvurusu yapılması gerekmektedir.

Devlet Destekli Ev Kredisi

Ziraat Bankası Konut Hesabı

Ziraat Bankası, kat irtifakı, kat mülkiyeti ve yapı kullanma izin belgesine sahip olan kişiler için konut hesabı açmamaktadır. Konut hesabını açan kişiler, aylık ödemeleri gereken periyotları TL cinsinden öder. Ziraat bankası tarafından açılacak banka hesabı, hesap sahibi tarafından başka bir bankaya taşımak isterse bu olamaz. Bunun sebebi ise konut hesabının özellikleri arasında böyle bir işleme izin verilmemesidir. Hesap sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlar bulunur. Bu hususları aşağıda listeledik.

Aylık ödeme planı seçildiğinde ödemeler 1 dönem içerisinde en fazla 3 kere gecikme hakkına sahiptir.

3 aylık ödemeyi seçen kişiler 1 dönem içerisinde sadece 1 defa geciktirme hakkına sahiptir.

Hesaptaki tutarı çekim hakkını kullanmak isteyenlerin hesabında kalan bakiyenin açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken tutardan az olmaması gerekmektedir.

Hesap bakiyesi asgari ödeme tutarının altına düşmediği sürece yıl içerisinde 2 kez birikimden para çekilebilir.

İş Bankası Konut Hesabı

İş Bankası, konut hesabı açan müşterilerine avantajlı faiz oranları ile yardımcı olmaktadır. İş bankasından konut hesabı açtıran kişilerin, hesap açılım tarihinden itibaren üzerine kayıtlı bir konut olmaması gerekiyor. Herhangi bir mal sahibi olan kişilere konut hesabı açılmamaktadır. İş bankası üzerinden konut hesabı 3-4 ya da 5 yıl vadeli olarak açılabilmektedir. Hesap açılış tarihinden itibaren bir defa olmak şartı ile hesaba 62,298,36 TL kadar bağlı hesaba yatırılabilmektedir. Hesaba yatırılacak bu toplu para, hesabın ilk taksiti olarak sayılmaktadır.

Garanti Bankası Konut Hesabı

Garanti bankası konut hesabı, müşterilerine iki adımda ev alabilme imkanı sunuyor. Konut hesaplarında 36 ay birikim yapabilen kişilere devlet tarafından %20 katkı verilerek, birikiminin üç katını alması sağlanıyor ve bu şekilde 2 adımda ev sahibi olabilirsiniz.

Akbank Konut Hesabı

Akbank, konut hesabı açan kişilere, minimum 36 ay birikim yapması durumunda, %15, %18 ve %20’ye varan devlet katkı payı sağlıyor. 18 Yaşından büyük olan ve üzerine kayıtlı herhangi bir konut bulunmayan herkes bu destekten faydalanabiliyor. TL cinsinden açılan bu hesap için 3 aylık ödeme ve ödeme talimatı vererek, birikiminizi yapma imkanı sunuluyor.

Yapı ve Kredi Bankası Konut Hesabı

Yapı ve Kredi Bankası, uzun vadeler ile birikim yapmanızı sağlıyor. Bu bankada bulunan hesabı ilk evini almak isteyen kişiler açabilir.

Sizin Yorumunuz Nedir?