1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Borsada Düzeltme Ne Demek? Borsa Düşüşleri

Borsada Düzeltme Ne Demek? Borsa Düşüşleri


Borsada düzeltme işlemi borsa fiyatlarının normale göre yaklaşık %10 oranında düşmesi ile birlikte gerçekleşir. Hisse senedi, kripto para borsaları ve piyasalarda sıkça karşımıza çıkan borsa düzeltmesi, daha yüksek hedeflere çıkmak için yapılır.

Borsa düzeltme ile birlikte ciddi bir düşüş yaşayabilir. Panik satışı yapan yatırımcılar hisselerini veya kripto paralarını daha düşük ücretler ile borsadaki büyük yatırımcılara kaptırabilir.

Örneğin, bir kripto para borsasında bir coin %10 düzeltme yapıp daha sonra %30’luk bir yükseliş yaşayabilir. Düzeltmeden yaralanarak daha düşük fiyattan hisse veya coini toplayan yatırımcı ciddi oranda kâr edebilir.

Borsa Düzeltmeleri Neden Olur?

Borsa düzeltmeleri olduğu yere göre farklılık gösterir. Örneğin, hisselerde farklı bir sebepten düzeltme olurken kripto para borsalarında farklı bir sebepten düzeltme olur.

  • Şirket içerisindeki problemler – Hisse düzeltmesi
  • Kripto para şirketinin güven kaybetmesi – Kripto düzeltmesi
  • Endekse bağlı olarak yaşanan düşüşler – Borsa düzeltmesi
  • Manipülasyon ve spekülasyonlar – Borsa, hisse ve kripto düzeltmesi

Normal Borsalarda Düzeltme Hareketlerinin Yönü

Normal borsalarda 3 tane düzeltme hareketi görülür. Bunlar;

1) Alıcı Eksikliği: Hisse alım konusunda doygunluğa ulaşılmıştır. Bu aşamada hisse senedini satacak birileri bulunamaz ve fiyatlarda düşüşler yaşanır. Yaklaşık olarak %10 düşüşler ile hisseler yeni sahiplerine verilir.

2) Dip Noktası: Dip noktasından alım yapan yatırımcılar fiyatın iyice düşmesini bekler. Piyasada karamsarlık hakimken hisseler toplanır.

3) Hype: Ülkede her şeyin yolunda gitmesi sonucunda ciddi oranda hisse alımları gerçekleşebilir. Bunun sebebi geleceğe dönük umuttur. Bu noktada alıcılar yüksek alımlar yaparak borsayı hiç olmadığı kadar yükseltirler. Burada borsa düzeltmesi gerçekleşmiştir.

Kripto Para Borsasında Düzeltme Nedir?

Kripto para borsaları, normal borsalara göre daha fazla manipüle edilebilir. Bu yüzden düzeltme sandığınız yer aslında ciddi bir düşüş olabilir. Bunu anlamak için %10 oranına kadar beklemek gerekir. %10’un aşağısında ciddi bir sezon değişikliği sizi bekliyor demektir.

Borsalarda Düzeltme Süresi Ne Kadar?

Borsada düzeltmenin ne kadar süreceğini bilmek imkansız bir olaydır. Bazı zamanlarda 1 saat sürerken bazı zamanlarda aylarca sürebilir. Bu tamamen genel duruma bağlıdır. Gücü elinde bulunduranlar ve ülkenin durumu bu konuda ana faktördür.

Sizin Yorumunuz Nedir?