1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para Borsası
  3. Bitcoin Balina Terimi Nedir? Yunuslar Kimlerdir?

Bitcoin Balina Terimi Nedir? Yunuslar Kimlerdir?


Bitcoin balina terimi, Bitcoin’in ilk çıktığı günden itibaren kripto para borsalarında konuşuyor. Peki, kripto para borsalarında büyük bir güç olarak görülen ve borsalar üzerinde ciddi değiştirici etkisi bulunan Kripto para balinaları nedir? Bu kişiler neden bu kadar güçlü? Dilerseniz, bu sorunun cevabını verelim;

Kripto Para Borsalarındaki Balina Kimdir?

Kripto para borsalarında zaman zaman çıkan ve piyasayı alt üst eden balina, yüksek oranda elinde kripto para bulunduran kişilere verilen isimdir. Bu kişiler, piyasada bulunan kripto paraların büyük çoğunluğunu elinde bulundurur. Bu nedenle piyasa üzerinde yapıcı etkisi vardır. Bitcoin’in en köklü kripto para olmasından dolayı şu an sadece Bitcoin balinaları gündemdir ancak kriptoların çoğalması ile birlikte birçok balina türemiştir. Bazı, balinalar;

  • Hedge Funs
  • Bitcoin Investment Funds
  • Bitcoin Reserve
  • Pantera Capital
  • Coin Capital Partners
  • Fortress
  • Bitcoin Investment Trust

Aynı zamanda bu kripto para balinaları, özel bir sistem ile borsaya binlerce kripto para sokup yönetebiliyorlar. Böylece kripto para borsasında işlem yapan normal kişiler, bunların farkında olmayabiliyor.

Bitcoin Balinasının Duvarı Nasıl Kırılır?

Bitcoin balinası veya diğer kripto para balinasının yapmış olduğu duvar aslında dayattığı alım fiyatıdır. Kripto paranın fiyatı bu duvarın üstüne çıkamaz ancak bazı durumlarda kripto para toplulukları, balinanın duvarını delmek için elinden geleni yapar. Başarılı olması durumunda ise duvar yıkılır yerine daha üst seviyede bir duvar gelebilir.

bitcoin balina

Kripto para borsalarındaki balina rüzgarı genel olarak ‘’Yeni’’ borsalarda görülür. Balinalar, yeni borsalara girerler ve orada yeni yatırımcıları manipüle ederek ciddi miktarda yatırım yaptırırlar. Emlak balonu gibi bütün piyasayı şişiren Bitcoin balinası bir anda tüm piyasadan çekilir. Piyasadan çekilirken elindeki her şeyi satar ve fiyatta ciddi oranda düşüş yaşanır. Kripto para balina talihsizliği tam olarak böyle yaşanır.

Bitcoin Yunusları Kimlerdir?

Bitcoin yunusları genel olarak 1.000 BTC alım ve satımları ile görünürler. Bu tutarın hep 1000 olması, aslında piyasayı manipüle edebilecek kişilere sinyal vermektir. Bu kişiler, satışa başladığı andan itibaren birçok satış gelebilir. Bu oyuncular küçük balıktır, yukarıda bahsedilen kadar büyük varlıkları yoktur.

Sizin Yorumunuz Nedir?