1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi/Finans
  3. Berat Albayrak İstifa Etti

Berat Albayrak İstifa Etti


Berat Albayrak İstifa Etti mi sorusu 9 Kasım 2020’nin gündemi oldu. Berat Albayrak kesin istifa etti mi diye soracak olursanız haber ajanslarının Ekonomi ve Maliye bakanlığından teyit ettirmesi sonucu öğrendik ki bakan Albayrak istifa etti.

Bakan Albayrak Neden İstifa Etti?

Ekonomi ve maliye bakanı Albayrak, istifa gerekçesi olarak twitter ve instagram hesabından yaptığı açıklamalara göre sağlık sebebi dedi. Sağlık durumu iyi olmadığı için bu bayrak yarışını başkasına devretmesi gerektiğini ve artık çekildiğini söyledi.

Kamuoyunda konuşulan dedikodular ise Bakan Albayrak’ın, merkez bankası başkanlığına Naci Ağbal atanmasından kaynaklı olduğu yönünde. Konuşulanlara göre Albayrak ile Naci Ağbal arasında geçmişten gelen bir anlaşmazlık var ve Berat Albayrak kendisine danışılmadan veya sorulmadan merkez bankası başkanlığına Naci beyin atanmasına içerlenip, bakanlıktan istifasını duyurdu. Tabi bu durum ilerleyen günlerde netlik kazanacak olup şu an sadece dedikodudan ibarettir.

Berat Albayrak Nasıl İstifa Etti?

Bakan Berat Albayrak instagram hesabı üzerinden istifasını duyurdu. Bu durum ise devlet geleneklerine uymaması dolayısıyla epey bir eleştiri aldı. Berat Albayrak instagram açıklaması şu şekilde:

berat albayrak istifa metni

Daha sonrasında ise Berat Albayrak’ın twitter hesabını kapattığı gözlemlendi.

Berat Albayrak’ın İstifası Kabul Edildi mi?

Berat Albayrak istifa isteğini cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın kabul etmesi gerekecek. Başkanlık sistemine göre cumhurbaşkanı kabul etmediği veya talep etmediği sürece bakan istifa edemiyor. Yani Erdoğan’ın kabul etmesi halinde damadı Berat Albayrak istifa etmiş sayılacak. Yayınımızın ele alındığı 9 kasım saat 15:30 itibariyle henüz bu konuda yeni bir gelişme yaşanmamıştı.

Berat Albayrak istifa öncesi neler yaşandı?

Berat albayrak istifa etmeden önce konu ile ilgili şu olaylar yaşandı:

  • Merkez bankasına Naci Ağbal atandı
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Her kim ki milletten koparsa, halkla arasına duvarlar örerse, kendini ulaşılmaz, erişilmez bir yere koyarsa hele hele kibir ve fitne belasına bulaşırsa, artık bu partide yeri kalmamış demektir şeklinde açıklama yapmıştı.
  • Dolar 8,5’u Euro ise 10 TL’yi geçmiş, antalyada bir turist 44 tl lik hesabı 3 adet bozuk para ile ödemişti.
  • Twitterdan #beratalbayrakistifa hashtag’i açılmış milyonlarca tweet atılmıştı.
Berat Albayrak İstifası sonucunda ekonomik gelişmeler ne olur?

Berat Albayrak istifa ettikten sonra ilginç bir şekilde dolar ve euro kurlarında düşüş yaşandı. Berat Albayrak’ın istifası sonrası Dolar 17 kuruş düştü, Euro 10 TL’nin altına indi.

Sizin Yorumunuz Nedir?