1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para Borsası
  3. Basit Derecede Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır?

Basit Derecede Kripto Para Analizi Nasıl Yapılır?


Kripto para analizi, teknik göstergeler kullanılarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra herhangi bir kripto paranın o anlık arzı ve hacmi de analiz yapılırken dikkate alınmaktadır. Kırılma noktaları, güç toplama noktaları gibi detaylar da fikir sunma konusunda ciddi yardımcılardır. Biraz daha detaylandıracak olursak, kripto para teknik analizi nasıl yapılır? Dilerseniz, bu sorunun cevabı için detaylara geçelim;

Kripto Para Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

  1. Piyasanın genel durumuna bakış
  2. Arz ve talep durumu kontrolü
  3. Direnç ve destek noktalarının tespiti
  4. Psikolojik noktalar tespiti
  5. Tarih tekrar edebilir

1) Piyasanın Genel Durumuna Bakış

İlk olarak genel aktüel olaylara hakim olmalısınız. Sosyal, siyasal, psikolojik bütün olaylar borsanın gidişatına etki eden durumlardır. Kripto para analizi yaparken ilk olarak buna dikkat etmelisiniz.

Örneğin: Herhangi bir savaş durumu varsa kripto paralarda düşüş görülmez. Ancak, aşı haberi çıktığında kripto paralarda ciddi düşüşler görülebilir.

Kripto para grafik analizi yaparken hiç hesapta olmayan şeyler olabilir. Mesela, ABD ciddi oranda Dolar basma kararı alırsa Dolar değer kaybeder. Dolar endeksinin düşmesi ile birlikte Bitcoin değer kazanmaya başlar.

kripto analiz

2) Arz ve Talep Durumu Kontrolü

Kripto para teknik analizi dediğimiz şeyin büyük çoğunluğunu arz ve talep durumları oluşturuyor. Örneğin, insanların ciddi oranda Bitcoin aldıklarını düşünün. Talep ciddi miktarda olduğu için ciddi manada fiyatlarda yükseliş olacaktır. Ancak, talebin az olduğu zamanda ciddi satışlar meydana gelecektir. Bu durumda da düşüş görülecektir.

Kripto para borsalarında ‘’Hacim’’ bölümünde alım ve satım durumu görülür. Buradan tahminde bulunabilirsiniz.

3) Direnç Ve Destek Noktalarının Tespiti

Yatırım yapan birçok kişi için ‘’Direnç’’ ve ‘’Destek’’ noktaları belirleyici faktördür. Peki, nedir bu kavramlar?

  • Direnç Noktası: Kripto para yükselirken aşılamayan noktadır. Örneğin, Bitcoin 3 kere 20.000 dolar seviyesine zorlarsa ancak geçemezse burası direnç noktası olur.
  • Destek Noktası: Düşüş yönüne göre aşılamayan noktadır. Örneğin, Bitcoin 2 kere 15.000 dolar seviyesinin altına inemediyse burası destek noktasıdır.

Genel olarak kripto para analizleri yapılırken bu kavramlar sıkça kullanılır. Eğer, bu kavramlara hakim olursanız alacağınız ve satacağınız yeri çok iyi bilirsiniz. Böylelikle ciddi kârlar elde edebilirsiniz.

4) Psikolojik Noktalar Tespiti

Fırsat kaybetme korkusu ile psikolojik sınırlar belirlenir. Yatırımcılar, bu sınırlara geldiğinde panik ile satış ve alış yapabilirler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta psikolojik sınırın kaç olduğudur. Örneğin, bir zamanlar Bitcoin için psikolojik sınır 10.000 dolar idi. Bitcoin bu seviyenin altına düştüğünde ciddi satışlar görülmüştü. Bu seviyenin üstüne çıktığında ise ciddi alımlar görülmüştü.

kripto 1

5) Tarih Tekrar Edebilir

Bu gerçeği asla unutmamanız gerekir. Kripto para analizi yaparken geçmiş tarihlerde olan hareketlere dikkatlice bakın. Tarihin bazı dönemlerinde grafik seyrinin aynı olduğunu göreceksiniz. Bu tesadüf değildir.

Şunu belirtelim; Kripto para teknik analiz yaparken grafiğinizi yıllık olarak ayarlayın. Alım yapacağınız ayı bulun ve grafiğin nasıl hareket ettiğini tespit edin. O aylarda sürekli olarak gerçekleşebilecek olaylar alım durumunuzu aynı şekilde etkileyebilir. Tarih çoğu zaman tekerrür eder. Tekerrür etmemesi için olağanüstü durumların gözükmesi gerekir; savaş ve koronavirüs gibi.

Her Zaman Beklediğin Olmaz

Kripto para analiz edilirken her zaman yaptığınız analizin olacağını sanabilirsiniz ancak bu mümkün değildir. Anlık olarak yapılabilecek manipülasyonlar bütün planlarınızı alt üst edebilir. Bu yüzden anlık olarak borsa takibi yapmanızda fayda var.

Sizin Yorumunuz Nedir?