1. Ana Sayfa
  2. Bankacılık
  3. Banka Kefilliği Riskleri & Şartları ve İptal Etmek

Banka Kefilliği Riskleri & Şartları ve İptal Etmek


Banka kefilliği kefaletinizi sağlamadan önce belki de 10 kere düşünmeniz gereken en önemli konuların başında yer alıyor. Eğer kararlıysanız Kredi kefillik şartlarını taşımanız durumunda banka kefillik süresi kapsamında kefil olabilirsiniz.

Arkadaşınızın çaresiz bakışları arasında “Kefil olur musun?” sorusuna “Hayır” diyemediğimiz için “Tamam” deyişimiz krediyi aslında kendimiz çekmemizle farksız bir yapıda. Çünkü, bankaya aleni bir şekilde “O ödemezse, ben öderim” mesajını vermiş oluyorsunuz. Banka da sizlerin kefaleti doğrultusunda kredi başvurusu yapan asıl kullanıcıya kredi ödemesini gerçekleştiriyor.

Banka kefilliği

Banka kefillik şartları neredeyse krediyi çekmek isteyen asıl kullanıcıyla aynı şartları kapsıyor. Gelirinizin yüksek olması, sicilinizin temiz olması, kredi puanınızın yüksek olması bankaların olmazsa olmazları arasında yer alır. Banka kefillik süresi içerisinde farklı bir kredi çekme ihtimaliniz zorlaşacağı için banka kefillikten vazgeçme ya da kefillik kaç yılda sona erer gibi sorular yoğun şekilde dillendiriliyor.

Sizde “Tamam” demeden önce içeriğimizi okuyup, iki kere düşünüp kararınızı ondan sonra verin.

Banka Kefilliğinin detayları?

Banka kefilliğinde en önemli detayı, krediyi çeken kişinin bankaya krediyi geri ödemesinden sorumlu olan yegâne kişisiniz. Banka, krediyi çeken kişiden kredi ücretini tahsis edemeyince ilk muhatabı ne yazık ki siz oluyorsunuz. Bu nedenle banka kefillikten vazgeçme çabalarına girmeden önce bir kez daha düşünerek, illaki kefil olmanız gerekiyorsa da banka kefillik süreniz boyunca aşağıdaki hususlara dikkat etmeye özen gösterin.

  • Krediye kefil olmadan önce rakamı özellikle inceleyin. Talep edilen ücret kredi başvurusu yapan kişi tarafınca ödenebilecek düzeyde mi? Daha sonra da kendi bütçenizi sorgulayın. Eğer rakam sizin ödeyebileceğinizden daha fazlaysa ödeme planı özelinde tekrar bir revize isteyin. Çünkü ödenmediği durumda ödeyecek kişi siz olacaksınız. Siz de ödeyemezseniz ne yazık ki icra devreye girecek ve banka öyle ya da böyle bir şekilde vermiş olduğu parayı bir şekilde geri tahsil edecek.
  • Kefil olduğunuz kişi daima iletişim halinde olduğunuz birisi olsun. Ödemediği durumlarda ödemesi yönünde telkinde bulunabilirsiniz. En önemlisi de borcuna sadık bir birey olması.
  • Banka kefillik süreniz boyunca ihtiyacınız halinde kredi çekebilme ihtimalinizin oldukça düşük olduğunu bilmeniz gerekiyor. Kefaletiniz kredi notunuzu etkileyeceğinizden yüksek oranda yeni bir kredi çekebilmeniz oldukça güç. Anlayacağınız kendi şifanızı başka birisine ilaç niyetine taktim etmeden önce mutlak suretle bir kez daha düşünün. Mevcut ekonomik koşullarda ne zaman neyle karışılacağımız hiç belli olmaz.

Eğer yukarıdaki seçenekler sizin gözünüzü korkutuyorsa kefil olmadan tekrar düşünmeniz gerekiyor. Kabul edip daha sonra da pişman olursanız banka kefilliği iptal edilebilir mi sorusunun yanıtını sizler için hazırladık.

Banka Kefilliği İptal Edilebilir mi?

Banka kefilliğini iptal edip, banka kefilliğinden vazgeçmeniz durumunda iptal işleminin gerçekleşmesine yönelik en pratik yol, paranın henüz kredi başvurusu yapan kişinin hesabına geçmemiş olması.  Para hesaba geçmediği taktirde bankaya “Ben vazgeçtim” deyip, banka kefilliğinizi sonlandırmanız mümkün. Bunun dışında, eğer para hesaba geçmişse kanuni boşluklardan yararlanmaya çalışabilirsiniz.

Kefalet süreniz sözleşmenizle sizin el yazınızla başlangıç ve bitiş tarihinin net bir şekilde belirtiliyor olması gerekli. Eğer böyle bir işlem yapıp imza atmamışsanız bu durumda kefaletinizi sonlandırma hakkınız ortaya çıkıyor. Bu işlemi yapmışsanız da ne yazık ki çaresizlik devreye girer. Tek yapabileceğiniz şey asıl borçlu kişinin aleni bir şekilde izini kaybettirme ya da ülkeyi terk etme çabaları içine girme eylemi durumunda mahkemeye verip, mahkeme kararı doğrultusunda kefaletinizin düşmesi -ki emin olun bütün bunlarla uğraşmak bu dünyada isteyeceğiniz en son şey olacaktır.

Asıl borçlu ödemlerini düzenli bir şekilde yaptıktan sonra banka kefillik kaç yılda düşer diye kara kara düşünmenize gerek kalmıyor, ödemeler tamamlanınca kefaletiniz otomatik bir şekilde sonlanmış oluyor. Tabi, bütün bunlar bireysel kullanıcılara yönelik. Bir de olayın Esnaf Kefalet kredileri bölümü var ki kısa bir şekilde biraz da bu konuya değinelim.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları

Esnaf Kefalet Kefillik İptali yapmak istiyorsanız, istekleriniz yukarıdaki bireysel kullanıcılardan farklı bir durumda sonlanmayacak. Burada yüzünüzü güldürebilecek diğer bir ihtimal 2. Kefil durumu. Çünkü, Halk bankasından Esnaf ve Kefalet kredisi çekmek için kredisi başvurusu yapan bireyin en az iki kefil beyan etmesi gerekiyor.  İptali, para hesaba geçmediyse hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.  Bir de ikinci bir ihtimal var ki çok zora düştüğünüzde tutabileceğiniz tek dal, O da eş durumu.

Eş durumundan kasıt, eşiniz bilgim dışında kefil olmuş diye itirazda bulunup kefaletinizi sonlandırma da yardımcı olabilir. Tabi, bu işlemin gerçekleşmesi için kesinlikle evli olmanız gerekiyor.

Sonuç olarak “Kefil olurum” demeden önce iki kez düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu kefalet sizin hayat şartlarınızı, yaşam standartlarınızı, hatta hayat kalitenizi derinden etkileyebilir. Kredi süresi boyunca “Acaba ödüyor mu?” sorusu daima zihninizin bir köşesinde yer edecek. Gazetelerin üçüncü sayfasında yer eden banka kredisi kefilliği ve icra haberlerinden birisinin senaryosunun kendiniz olmamasına mutlak özen gösterin.

Sizin Yorumunuz Nedir?