1. Ana Sayfa
  2. Yatırım
  3. 2021’de Düşünebileceğiniz En İyi 5 Yatırım Aracı

2021’de Düşünebileceğiniz En İyi 5 Yatırım Aracı


Yatırım araçları, parayı en etkili şekilde değerlendirmek ve çoğaltmak için kullanılıyor. Elbette ki bilinçli kullanım sonucunda ciddi kâr oranları elde edilebiliyor. Peki, bilinçli kullanımdan kastımız nedir? Piyasanın durumu, genel durum ve analiz kontrolleri sonucunda paranın bilinçli bir şekilde herhangi bir yatırım aracına aktarılmasına ‘’Bilinçli yatırım’’ diyebiliriz.

Yatırım Araçları Nelerdir?

  1. Kripto Para
  2. Altın
  3. Döviz
  4. Hisse Senedi
  5. Gayrimenkul

1) Kripto Para

20.yüzyılda yatırım aracı nedir? Sorusunu sorulduğunda belki de akla ilk gelen araçlardan birisi; kripto para. Dünya üzerinde her şeyin dijitalleşmesi ile birlikte paralarda dijitalleşmeye başladı. Dijitalleşen bu paralar ise kripto para adını aldı. Peki, kripto para yatırımı kazandırır mı?

Kripto para borsaları, normal borsa mantığına göre işler. Burada arz ve talep önemli rol oynar. Tabi yatırım araçları arasında en fazla manipüle edilebilecek yatırım aracı olabilir. Ancak, teknik analiz ve genel durum analizi yapıldığında ciddi paralar kazandırabilir.

Örneğin, Bitcoin ilk çıktığında 1000 dolarlık 10 adet Bitcoin almış olsaydınız 10 yıl içerisinde 10 adet Bitcoin’i 1.4 Milyon TL’ye satabilecektiniz. Henüz geç değil. Gelecek vaat eden; Litecoin, Ethereum, XRP gibi coinler mevcut.

Kripto para yatırımını daha detaylı ele aldığımız yayına buradan ulaşabilirsiniz.

2) Altın

Eski yatırım araçları arasında zirvede yer alan ‘’Altın’’ binlerce yıllık bir kültüre sahip. Bu nedenle değerini sürekli olarak arttığını söyleyebiliriz. Elbette, kısa dönemli dalgalanmalar yaşasa da tarih boyunca sürekli olarak değeri artmıştır.

Ben, uzun vadeli yatırım istiyorum diyorsanız, mutlaka altın almalısınız. Tabi, altın alımını yaparken günün şartlarını da iyi analiz etmelisiniz.

yatirim araci

3) Döviz

Döviz, eskiden küçük dalgalanmalar ile yatırımcılara kazanç sağlayan yatırım araçları arasında yer alıyordu ancak son 4 yıldır siyasi olarak yaşanan problemlerden dolayı ciddi dalgalanmalar ile ciddi kazançlar sağladı. Elbette küçük yatırımlarla ufak yatırım araçları kategorisine alınabilir.

Burada kurların değişkenliği size kazandıran veya kaybettiren etken oluyor. Burada dikkat etmeniz en önemli şey ‘’Dış politika’’dır. Eğer, siyasi gelişmeleri yakından takip ederseniz harika bir araç olabilir.

Eğer, dolar mı yoksa altın mı? Alsam ikileminde kaldıysanız, bu soruyu cevapladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

4) Hisse Senedi

Bir hisse senedi ile bir şirkete ortak olmanız mümkündür. Hisse senedi yatırımı için şirketin piyasa içerisindeki konumunu çok iyi analiz etmeniz gerekir. Çünkü, şirket büyürse sizin paranızda büyüyecektir. Bu noktada şirketin istikrarlı ve kazançlı olması gerekir. Aksi taktirde kârdan ziyade zarar verecektir.

Dünyanın değişmesi ile birlikte yatırım araçları ve araçların içerisindeki birimler de değişiyor. Yeni dünyada hisse senedi alırken dikkat etmeniz gereken şey; çağa uygun şirketlerdir.

Örneğin; Dijital eğitim ile birlikte Zoom uygulamasının sahibi olan şirketin hisselerinde bin oranında artış görülmüştü.

5) Gayrimenkul

Yatırım araçları arasında son zamanda epey tercih edilen gayrimenkul, risksiz yatırım araçları arasında yer alıyor. Çünkü, gayrimenkul yatırımı ile bir ev-arsa alıyorsunuz ve aldığınız mülkler seneler sonra olsa bile alıcısına kavuşabiliyor. Bunun için kredi oranları ve arz talep durumu çok önemlidir.

yatirim araclari

Neye Yatırım Yapmalıyız?

Kişisel yorumum; dijital dünya ile birlikte gelişen kripto paralara erkenden yatırım yapmalı. Az da olsa biraz kripto para alınıp cüzdan da bekletilmeli. Bunun yanı sıra garanti yatırım seviyorsanız paranızı vadeli mevduat hesabına yatırabilirsiniz. Düşük ancak garanti yatırım aracıdır.

Kripto paranın ne olduğunu öğrenmek için buraya tıklayınız.

Nasıl Yatırım Yapmalı?

Yatırım yapılmadan önce mutlaka günün koşulları göz önüne alınmalıdır. Eğer, yatırım araçları arasından koşullara uygun olanı seçerseniz gelecekte ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Örneğin; siyasi krizin olmadığı zamanlarda dolar alıp krizin olduğu dönemlerde dolar satmak.

Sizin Yorumunuz Nedir?